fot. wikipedia

IPN ws. blokowania swoich prac na Ukrainie: stanowisko strony ukraińskiej jest dla nas zupełnie niezrozumiałe

Ukraina wstrzymuje legalizację polskich upamiętnień i prac poszukiwawczych IPN na jej terytorium, a nawet podważa legalność polskich cmentarzy na swoim terytorium. Warunkiem zmiany stanowiska ukraińskich władz jest m.in. odbudowanie pomnika zbrodniczej Ukraińskiej Powstańczej Armii w Hruszowicach. Na to nie godzi się strona polska.

Chodzi o nielegalny monument z 1994 r., który w kwietniu bieżącego roku zgodnie z prawem usunęli mieszkańcy wsi z pomocą działaczy Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej.

Podczas rozmów we Lwowie zaproponowano Ukraińcom przeprowadzenie ekshumacji w Hruszowicach, ale tą propozycją nie byli oni zainteresowani.

Możliwości rozmów prowadzonych przez polski Instytut Pamięci Narodowej i resort kultury ze stroną ukraińską wyczerpały się – powiedziała mec. Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Dodała, że sprawą powinny zająć się wyższe władze państwowe.

Jest to na tyle poważny problem, że jako strona polska nie możemy nie tylko prowadzić tam prac poszukiwawczych, ekshumacyjnych, ale również nie możemy dokonywać żadnych upamiętnień. Wręcz mówi się o nielegalności naszych cmentarzy, gdzie spoczywają Polacy. Stanowisko strony ukraińskiej jest dla nas zupełnie niezrozumiałe i nie do przyjęcia. Warunkiem odblokowania jakichkolwiek działań strony polskiej jest odbudowanie pomnika w Hruszowicach i zalegalizowanie wszystkich pomników, które są poświęcone Ukraińcom. Nasza delegacja podnosiła, że nigdy nie będzie zgody strony polskiej na to, aby w naszym kraju gloryfikowana była UPA, która popełniała zbrodnie na ludności cywilnej – akcentowała mec. Anna Szeląg.

Zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN podkreślała, że strona ukraińska podczas rozmów ze swoich warunków nie wycofała się ani na krok. Instytut Pamięci Narodowej nigdy nie blokował wschodnim sąsiadom podobnych działań na terenie Polski

Nigdy nie blokowaliśmy możliwości pochówku, czy ekshumacji osób narodowości ukraińskiej, ani w jakiś sposób upamiętniania miejsc, które by pewne wydarzenia symbolizowały. […]Dla nas w tej chwili jest spory impas w rozmowach, nie udało się dojść do żadnego porozumienia – mówiła przedstawicielka IPN.

Po demontażu pomnika w Hruszowicach ukraińskie władze wstrzymały prowadzone przez IPN poszukiwania ofiar II wojny światowej na Ukrainie.

IPN chce przeprowadzić ekshumacje szczątków m.in. ofiar zbrodni wołyńskiej w miejscowościach Ostrówki, Tynne oraz Hołosko we Lwowie.

RIRM

drukuj