Posłowie sejmowej komisji łączności zajmą się m.in. sprawą Jugendamtów

Odbieranie dzieci polskim rodzinom mieszkającym poza granicami kraju – problemem tym zajmą się posłowie podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Kwestia niesłusznego odbierania dzieci dotyczy przede wszystkim Niemiec.

Choć dzisiejsze posiedzenie zaplanowano już dawno, jego temat nabrał aktualności w kontekście apelu polskich matek mieszkających w Niemczech. Apelują one do rządu premier Beaty Szydło o pomoc w odzyskaniu dzieci odebranych im bezpodstawnie przez niemiecki Jugendamt.

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą przedstawiciele trzech resortów: sprawiedliwości, spraw zagranicznych oraz spraw wewnętrznych i administracji, mają przedstawić swoje dotychczasowe działania w tym zakresie i plany rozwiązania problemu.

Będziemy chcieli porozmawiać na ten temat. Sprawdzić, jakie działania zostały podjęte w tej sprawie przez ministerstwo, panów ministrów, przez przedstawicieli polskiego rządu – mówi poseł Anna Schmidt-Rodziewicz, szefowa sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

– Wiemy, że w Ministerstwie Sprawiedliwości zostały zintensyfikowane działania dotyczące rozwiązywania tego rodzaju problemów. Chcemy się z tymi informacjami zapoznać, ale też postawić bieżącą informację, jaką posiadają członkowie komisji, bo docierają do niej niepokojące sygnały dotyczące właśnie tego rodzaju praktyk związanych z działalnością niemieckich organów czy urzędów, które odpowiadają za opiekę nad małoletnimi przebywającymi na terenie Niemiec – powiedziała poseł Anna Schmidt-Rodziewicz.

W pracach komisji udział wezmą też przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Rodziców Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech. Stowarzyszenie wskazuje, że dzieci są odbierane w Niemczech polskim rodzinom często z nieprawdziwych powodów, jak np. alkoholizm czy niepokojące zachowanie dziecka.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl