Prof. Draus: Kolegium IPN pozytywnie oceniło pracę prof. Krzysztofa Szwagrzyka

Kolegium IPN pozytywnie oceniło pracę prof. Krzysztofa Szwagrzyka – powiedział szef Kolegium IPN prof. Jan Draus. Dymisja prof. Szwagrzyka, który od wielu lat poszukuje tajnych miejsc pochówku ofiar komunizmu, nie została przyjęta przez prezesa IPN.

Kolegium IPN we wtorek zajęło się m.in. sprawą dymisji wiceprezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka, który w całej Polsce prowadzi poszukiwania ofiar komunizmu, w tym żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego. W spotkaniu uczestniczyli m.in. prezes IPN Jarosław Szarek i prof. Szwagrzyk.

„Kolegium IPN pozytywnie oceniło pracę prof. Krzysztofa Szwagrzyka” – podkreślił przewodniczący Kolegium IPN prof. Jan Draus, który wcześniej odczytał komunikat władz IPN, informujący o tym, że prezes IPN nie przyjął dymisji prof. Szwagrzyka.

„Sprawa poszukiwania i identyfikacji szczątków bohaterów narodowych jest i pozostaje priorytetem działalności Instytutu Pamięci Narodowej” – oświadczył odczytując komunikat prof. Draus.

Komunikat został przez niego odczytany w obecności prof. Szwagrzyka, prezesa IPN Jarosława Szarka i dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępcy Prokuratora Generalnego Andrzeja Pozorskiego. Prof. Szwagrzyk i członkowie Kolegium IPN nie chcieli komentować sprawy.

Do dymisji prof. Szwagrzyka we wtorek, jeszcze przed posiedzeniem Kolegium IPN, odniósł się w rozmowie z PAP prezes IPN Jarosław Szarek. Pytany o przypuszczenia dotyczące powodów dymisji prof. Szwagrzyka prezes IPN powiedział, że wiąże się ona m.in. ze współpracą Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN (którym kieruje Szwagrzyk) z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym. Specjaliści tej uczelni w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów zajmują się identyfikacjami ofiar komunizmu. W ocenie prezesa IPN, w ostatnich latach współpraca Instytutu ze szczecińską uczelnią układała się właściwie.

PAP/RIRM

drukuj