M. Rybak z Biura Edukacji Narodowej o Instytucie Trzeciego Wieku: To uniwersytet skierowany do seniorów z Warszawy i Mazowsza
IPN rusza z projektem Instytutu Trzeciego Wieku. Jak zaznaczył Michał Rybak z Wydziału Projektów Edukacyjnych w Biurze Edukacji Narodowej IPN w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja, jest to rodzaj uniwersytetu skierowanego do wszystkich tych, którzy mają trochę więcej czasu, są na emeryturze i mogą poświęcić czas za dnia, uczestnicząc w prelekcjach, wykładach, warsztatach, a także spacerach edukacyjnych i w spotkaniach w muzeach Warszawy i Mazowsza.
Instytut Pamięci Narodowej prowadzi działania na polu naukowym, ale również edukacyjnym. Propagując historię, trafia przede wszystkim do dzieci i młodzieży, ale tym razem Instytut rusza z propozycją dla seniorów.
– Jest to projekt przygotowany w Biurze Edukacji Narodowej o nazwie Instytut Trzeciego Wieku. On swoją nazwą nawiązuje do Instytutu Pamięci Narodowej. Jest to rodzaj uniwersytetu skierowanego do wszystkich tych, którzy mają trochę więcej czasu, są na emeryturze i mogą poświęcić czas za dnia, uczestnicząc w prelekcjach, wykładach, warsztatach, a także spacerach edukacyjnych i spotkaniach w muzeach Warszawy i Mazowsza – zaznaczył Machał Rybak.
Dodał, że oferta IPN skierowana jest do osób powyżej 55 roku życia.
– Zajęcia, które przygotowujemy w ramach Instytutu Trzeciego Wieku, są najczęściej w godz. 11.00 bądź 13.00. IPN to przede wszystkim historia najnowsza, historia Polski od 1918 roku aż po współczesność, dlatego profil Instytutu Trzeciego Wieku to projekt, który przede wszystkim podkreśla historię najnowszą od zakończenia I wojny światowej i czasów współczesnych, ale również będzie to projekt interdyscyplinarny, bo będzie on dotyczył także historii powszechnej i innych nauk pokrewnych historii, jak historia sztuki, etnografia, literatura. Nie zabraknie również historii filmu i to wszystko będzie skierowane do naszych seniorów – wskazał.
Pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN poinformował, że projekt na początku kierowany jest do mieszkańców Warszawy i Mazowsza.
– Wszystkie te osoby, które mieszkają w Warszawie, mogą zapisać się bezpośrednio na maila [email protected], ale również rozmawiałem z panem dyrektorem dr. Adamem Pleskaczyńskim, dyrektorem Biura Edukacji Narodowej, i myślimy przede wszystkim, aby ten projekt był również skierowany do wszystkich tych, którzy mieszkają na terytorium Rzeczpospolitej, czyli będziemy myśleć o tym, aby Instytut Trzeciego Wieku miał również swoją filę w Krakowie, Gdańsku, a także innych placówkach, gdzie są przystanki historii IPN. Na razie jest to nasz pilotażowy projekt – dodał.
9 października odbędzie się inauguracja Instytutu Trzeciego Wieku, a 10 października ruszają pierwsze zajęcia.
Całą rozmowę z Michałem Rybakiem można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl