fot. PAP/Paweł Supernak

IPN: Przegląd materiałów ze zbioru zastrzeżonego do końca marca

Do 31 marca 2017 r. zakończony zostanie przegląd materiałów ze zbioru zastrzeżonego – poinformował Instytut Pamięci Narodowej. W tej sprawie spotkały się wczoraj władze Instytutu z przedstawicielami m.in. Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz służb specjalnych.

Z punktu widzenia prawa, zbiór zastrzeżony już nie istnieje, ale może być udostępniony wówczas, gdy służby dokonają przeglądu tego zbioru.

Krzysztof Wyszkowski, członek Kolegium IPN, podkreśla, że w zbiorze zastrzeżonym mogą znajdować się m.in. akta służb PRL „aktualne dla bezpieczeństwa państwa”.

Sądząc po tym, co bywało odtajnione, możemy się domyślać, że są to dokumenty bardzo różnej wartości. Niektóre dotyczą np. agentury jakichś znanych osobistości, ale czasami rzeczy dotyczące struktur służb specjalnych czy jakichś dokumentów wewnętrznych, dokumentów, które zapewne interesowały funkcjonariuszy dawnych komunistycznych służb specjalnych, którzy w III RP nadal sprawowali jakieś wysokie funkcje w aparacie państwowym – wskazuje Krzysztof Wyszkowski.

W ostatnich latach ponad 16 tys. jednostek archiwalnych zostało wycofanych ze zbioru zastrzeżonego. W ubiegłym roku zbiór ten zmniejszył się o ponad 6,8 tys. jednostek archiwalnych. Wśród udostępnionych materiałów były m.in. akta osobowe funkcjonariuszy i teczki oficerów zewnętrznych byłego Departamentu I MSW.

RIRM

drukuj