Celnicy znów będą protestować?

Celnicy apelują o odrzucenie projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Jeżeli tak się nie stanie, to ewentualny plan działań związku przewiduje m.in. protesty – poinformował przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy.pl Sławomir Siwy.

W środę Sejm zacznie prace nad projektem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, która ma skonsolidować obecną służbę celną i skarbową oraz urzędy kontroli skarbowej. Zmian obawiają się celnicy, którzy chcą wyłączenia Służby Celnej. W efekcie ich protestów na czas wakacji prace nad projektem zawieszono.

„W środę będziemy w Sejmie. Zobaczymy, jaki będzie przebieg pierwszego czytania. Od tego będzie zależało, jak ustawa będzie dalej procedowana i co się będzie działo. Nastroje są różne. (…) Tak jak na przełomie maja i czerwca wszystko zadziałało oddolnie, tak samo teraz ciężko przewidzieć, co się wydarzy” – odpowiedział Sławomir Siwy, pytany, czy celnicy powrócą do protestów.

Przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy.pl  zastrzegł, że związek będzie reagować w sposób zgodny z prawem, wskazując, że niewykluczone jest przeprowadzenie demonstracji.

„Te decyzje podejmiemy po pierwszym czytaniu i po komisji (…). Mamy nadzieję na więcej zrozumienia i odrzucenie projektu, bowiem wielu posłów PiS w rozmowach z nami wyrażało poparcie dla naszej argumentacji. We wtorek przekazaliśmy ją do klubów parlamentarnych” – dodał Sławomir Siwy.

W stanowisku wysłanym do klubów parlamentarnych ZZ Celnicy zaapelowali o odrzucenie projektu. Wyjaśniono m.in., że dokumenty Najwyższej Izby Kontroli, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Komisji Europejskiej, na które powołuje się Minister Finansów nie wskazują na problemy Służby Celnej.

„Projekt ustawy KAS został przygotowany bez analiz. (…) Brak jest rzetelnego kosztorysu wprowadzenia reformy KAS (koszty związane ze zmianą nazwy, w tym zmian pieczątek, referentek, tablic, mundurów, naszywek na mundurach, oznakowania samochodów służbowych, licencji, systemów komputerowych, przeprowadzek, szkoleń dla pracowników i przedsiębiorców, odpraw dla kilku tysięcy zwalnianych osób, czy kosztów składki chorobowej, zasiłku chorobowego, nadgodzin i odpraw dla kilku tysięcy ucywilnianych funkcjonariuszy, etc.) oraz kalkulacji kosztów jakie obciążą podatników (konieczność dostosowania systemów informatycznych, inne)” – napisano w dokumencie.

Celnicy ostrzegają, że wskutek zmian powstanie chaos organizacyjny i częściowy paraliż w administracji skarbowej i Służbie Celnej, co może oznaczać spadek wpływów do budżetu.

Zapowiadany przez Ministerstwo Finansów projekt wpłynął do Sejmu na początku czerwca jako druk poselski. W uzasadnieniu do projektu wyliczono główne cele powołania KAS: ograniczenie skali oszustw podatkowych; zwiększenie skuteczności poboru należności podatkowych i celnych; zwiększenie poziomu dobrowolności wypełniania obowiązków podatkowych; zapewnienie obsługi klienta na wysokim poziomie; obniżenie kosztów funkcjonowania administracji skarbowej w relacji do poziomu uzyskiwanych dochodów budżetowych; rozwój profesjonalnej kadry.

Zgodnie z projektem w miejsce funkcjonujących obecnie służby celnej i skarbowej oraz urzędów kontroli skarbowej zostanie powołana Krajowa Administracja Skarbowa. Obecnie służby działają w modelu rozproszonym, każda z nich ma niezależne systemy informatyczne, bazy danych są rozproszone i nie ma bieżącej wymiany informacji między nimi. KAS ma być podporządkowana ministrowi finansów, jej szefem ma być wiceminister finansów.

Zmiana miałaby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

W swoich komunikatach MF podkreślało, że kwestia utworzenia KAS jest jednym z priorytetów resortu i w ramach tej reformy nie ma planów likwidacji Służby Celnej. W nowej strukturze bardzo ważną rolę – tak jak dotychczas – pełnić mają funkcjonariusze celni. Ministerstwo wyjaśniało, że idea łączenia trzech służb odpowiedzialnych za pobór danin w naszym kraju zakłada stworzenie jednej silnej organizacji podległej Ministrowi Finansów. Obecnie służby działają w modelu rozproszonym, każda z nich ma niezależne systemy informatyczne, bazy danych są rozproszone i nie ma bieżącej wymiany informacji między nimi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl