CBŚP zlikwidowało fabrykę fałszywych farmaceutyków

Nielegalną fabrykę farmaceutyków, w tym leków na potencję, zlikwidowali pod Bydgoszczą policjanci z CBŚP. Według policji była to pierwsza taka fabryka w Europie. Zatrzymano 14 osób; zabezpieczono sterydy i sfałszowane leki o szacunkowej wartości ponad 17 mln zł.

Jak podkreślają policjanci, podróbki – ze względu na różnice w składzie wobec oryginalnych leków oraz warunki produkcji – zagrażały życiu i zdrowiu osób, które je kupiły. Gang sprzedawał je poprzez internet.

Rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji kom. Agnieszka Hamelusz zaznacza, że zlikwidowana pod Bydgoszczą fabryka jest nie tylko pierwszą w Europie, ale i największą tego typu, dotąd zlikwidowaną, na świecie.

Na miejscu było 48 różnego rodzaju maszyn do produkcji fałszywych leków – m.in. wykrojniki, sitodrukarka, tabletkarki, blistrownica, mieszalniki. Przestępcy podrabiali leki czterech znanych koncernów farmaceutycznych – powiedziała kom. Agnieszka Hamelusz.

W pomieszczeniach magazynowych ukryte były przejścia do kolejnych pomieszczeń produkcyjnych.

Zabezpieczyliśmy m.in. 430 tys. sterydów w ampułkach i tabletkach oraz 100 tys. tabletek na potencję o łącznej wartości czarnorynkowej ponad 17 milionów złotych – dodała rzecznik.

Według szacunków śledczych sam sprzęt do podrabiania farmaceutyków wart był ponad 4 mln zł; gang mógł wprowadzić na rynek podróbki warte co najmniej kilkadziesiąt milionów zł.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, część gotowych produktów – jak również półfabrykaty – była sprowadzana z Chin kanałem przerzutowym przez Grecję, Wielką Brytanię oraz Rumunię.

Podrobione farmaceutyki sprzedawane były w większości poprzez internet. Ze względu na warunki produkcji jak i różnice w składzie zagrażały życiu i zdrowiu kupujących – dodała kom. Hamelusz.

W sprawie zatrzymano w sumie 14 osób. W Prokuraturze Rejonowej Poznań Grunwald, która nadzoruje śledztwo, usłyszeli zarzuty kierowania lub udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz sprowadzania niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób „poprzez produkcję, przechowywanie i odpłatne udostępnienie sfałszowanych produktów leczniczych, a także import gotowych produktów leczniczych i substancji czynnych”. Odpowiedzą też za wprowadzanie do obrotu produktów leczniczych.

Zatrzymań dokonano w czterech województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i śląskim.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl