fot. rzecznik prasowy CBŚP

CBŚP: Zlikwidowane dwa laboratoria narkotyków na Dolnym Śląsku

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało w piątek o zatrzymaniu czterech osób, w tym dwóch chemików związanych z „dolnośląskim narkobiznesem”. Zlikwidowano dwa laboratoria, w których produkowane były narkotyki syntetyczne, które trafiały później m.in. do Czech i Niemiec.

Działania na terenie województwa dolnośląskiego przeprowadzili funkcjonariusze CBŚP z Wrocławia. Były to czynności związane z dwoma odrębnymi śledztwami.

W powiecie zgorzeleckim przeszukano dwie nieruchomości, w których miały być wytwarzane narkotyki syntetyczne.

„Zostały tam zatrzymane dwie osoby, funkcjonariusze przejęli urządzenia i prekursory niezbędne do produkcji metamfetaminy oraz sam narkotyk. Z ustaleń śledczych wynika, że jedna z osób zatrzymanych to tzw. chemik, który odpowiadał za proces produkcyjny” – podało w piątek CBŚP.

„Funkcjonariusze zabezpieczyli nawet odręcznie napisane instrukcje wytwarzania metamfetaminy, jak również pieniądze na poczet ewentualnych grzywien” – podano.

Ze wstępnych szacunków wynika, że wartość przejętych narkotyków, substancji chemicznych oraz zabezpieczonych urządzeń to ponad 260 tysięcy złotych. Laboratorium mogło działać w okresie od grudnia ub.r. do stycznia 2021 roku. Produkowane narkotyki mogły trafiać na dolnośląski czarny rynek, jak również do Czech i Niemiec.

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanemu „chemikowi” zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się produkcją narkotyków, za co grozi do 15 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratora mężczyzna, decyzją sądu, został tymczasowo aresztowany.

CBŚP przeprowadziło działania także w powiecie lwóweckim, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Lwówku Śląskim. Tam w budynku mieszkalnym ujawniono laboratorium metamfetaminy i zatrzymano dwie osoby, w tym również „chemika”. Funkcjonariusze przejęli sprzęt i półprodukty służące do produkcji narkotyków syntetycznych oraz gotową metamfetaminę i MDMA.

„Z ustaleń śledczych wynika, że +wytwórnia+ metamfetaminy działała od września 2020 roku do lutego 2021 roku, a produkowany tam narkotyk mógł potem trafiać na teren województwa dolnośląskiego” – wskazało CBŚP.

W Prokuraturze Rejonowej w Lwówku Śląskim zatrzymanym przedstawiono zarzuty wytwarzania znacznych ilości narkotyków, a sąd tymczasowo aresztował ich na trzy miesiące.

PAP

drukuj