fot. twitter.com

Policja: 21 osób zatrzymanych ws. wyłudzeń VAT m.in. przy obrocie bejcą

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 21 osób podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT w związku z obrotem bejcą ognioodporną i panelami fotowoltaicznymi; śledczy szacują, że grupa mogła wyłudzić ponad 200 mln zł podatku VAT – poinformowała dziś policja.

Z ustaleń funkcjonariuszy z Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Lublinie wynika, że członkowie zorganizowanej grupy zajmowali się fikcyjną działalnością gospodarczą, by wyłudzić nienależny zwrot podatku VAT. Przestępczy proceder prowadzony był poprzez łańcuch firm założonych na tzw. słupy, obrót „pustymi fakturami”, a także wyłudzanie kredytów bankowych i pranie pieniędzy. Grupa działała nie tylko w Polsce, ale także na terenie Słowacji i Czech.

Policja podała, że funkcjonariusze weszli jednocześnie do kilkunastu miejsc w 7 województwach i zatrzymali 21 osób. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw i naruszeń kodeksu karno-skarbowego. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono nieruchomości należące do podejrzanych warte 92 miliony złotych.

Policja poinformowała, że jest to kolejna „realizacja” w sprawie, w której do tej pory występuje 89 podejrzanych, w tym 60 członków zorganizowanej grupy przestępczej. 25 osób zostało tymczasowo aresztowanych. W śledztwie tym funkcjonariusze zabezpieczyli na poczet przyszłych kar, grzywien i kosztów sądowych majątek o wartości w sumie ponad 141 milionów złotych.

PAP/RIRM

drukuj