fot. twitter.com

Sejm zdecyduje dziś o powołaniu komisji śledczej ds. VAT

Sejm dziś wieczorem zdecyduje w głosowaniu o powołaniu komisji śledczej ds. VAT. We wtorek komisja ustawodawcza odrzuciła poprawki opozycji dot. projektu. Zakładały one m.in. wydłużenie okresu badania przez komisję śledczą. Ten – według projektodawców – został określony na czas od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

Celem komisji śledczej będzie zbadanie oraz ocena prawidłowości i legalności działań oraz zaniedbań i zaniechań Skarbu Państwa związanych z VAT i podatku akcyzowego. Komisja miałaby liczyć dziewięciu członków.

Jednym z nich miałby zostać poseł Marek Jakubiak z Kukiz’15, który mówi, że komisja powinna jak najszybciej zacząć pracę, bo materiału jest bardzo dużo.

– Powinniśmy wytypować oczywiste elementy i sprawdzić, jak to działa na styku polityka, ministerstwa, urzędnicy i wyłudzający, czyli przestępcy. My nie jesteśmy od łapania przestępców, tylko od badania tego styku polityki, czyli ministerstw różnego rodzaju, urzędników i procederu wyłudzania. I tutaj dopiero zobaczymy, czy są przestępcy, czy nie. Natomiast de facto, ci co ukradli te pieniądze – przypomnę nasze pieniądze wpłacone wcześniej do Skarbu Państwa – tym się powinna zajmować prokuratura i wiem, że działają na bardzo wysokich obrotach, mówię tutaj o białostockiej prokuraturze – powiedział Marek Jakubiak.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości podczas czerwcowej debaty w Sejmie nt. komisji śledczej mówili, że w ciągu 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego luka w VAT urosła do poziomu od 23 proc. do ponad 27 proc.

Zmiana rządu w 2015 r. przyniosła zdecydowane odwrócenie trendu, luka w VAT zaczęła się dynamicznie zmniejszać. Zgodnie z szacunkami Narodowego Banku Polskiego w ciągu dwóch lat zmalała o ok. 9 proc., co oznacza, że wynosi ok. 15 proc. i plasuje się w okolicach unijnej średniej.

 

RIRM

drukuj