fot. pl.wikipedia.org

CBA zatrzymało 14 osób za wyłudzenia na ok. 50 mln zł

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 14 osób. Sprawa dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej, popełniającej przestępstwa gospodarcze na szeroką skalę.

Wyłudzenia w latach 2013-2015 odnoszą się do ok. 40 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej na nieistniejącą inwestycję oraz wyłudzenia zwrotu ok. 9 mln zł VAT i prania pieniędzy m.in w „rajach podatkowych”.

Wśród osób zatrzymanych przez CBA są prezesi oraz pracownicy spółek uczestniczących w procederze wyłudzenia dotacji oraz podatku VAT.

Według ustaleń śledczych, zorganizowana grupa doprowadziła Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Finansów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie około 40 milionów złotych oraz do uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT w wysokości około 9 milionów złotych.

Nielegalnie uzyskane miliony złotych były „prane” – transferowane na konto wielu powiązanych spółek, w tym również w tzw. rajach podatkowych.

Agenci CBA przeszukują 24 miejsca na terenie województwa świętokrzyskiego, mazowieckiego, śląskiego, opolskiego i wielkopolskiego.

Śledztwo jest wielowątkowe i ma charakter rozwojowy. Jest prowadzone w całości przez Delegaturę CBA w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

PAP/RIRM

drukuj