fot. twitter.com/wmurdzek

W. Murdzek: CBŚ próbowało podejmować działania, ale zabrakło wsparcia instytucji tworzących prawo

Centralne Biuro Śledcze Policji próbowało podejmować szereg konkretnych działań, ale zabrakło wsparcia ze strony instytucji tworzących prawo – mówi poseł Wojciech Murdzek, członek sejmowej komisji śledczej ds. VAT. Zeznania złożył dziś były komendant CBŚ Igor Parfieniuk.

Igor Parfieniuk funkcję szefa CBŚ pełnił od kwietnia 2013 do grudnia 2015 roku. Centralne Biuro było odpowiedzialne m.in. za ściganie przestępców podatkowych. W tym kontekście otrzymywało zgłoszenia od innych organów.

Gdy okazało się, że skala przestępczości VAT-owskiej rośnie, zjawisko to zostało objęte priorytetowym nadzorem CBŚ – zeznał Igor Parfieniuk. Jak powiedział, problem dotyczył szczególnie sektora paliw.

Choć świadek mówił o dobrej współpracy z resortem finansów, to widać, że zabrakło wsparcia, np. w zakresie legislacji – zauważa poseł Wojciech Murdzek.

Przede wszystkim taka refleksja, że służby – wydaje się – nie miały należytego wsparcia. Dopiero ukierunkowanie, że jest bardzo duży problem, nastąpiło w 2013 roku, jeśli chodzi o CBŚ. Czyli wyraźny priorytet – róbmy coś w końcu z tym VAT-em i akcyzą, bo jest problem. I się okazuje, że takie elementy jak dostęp do spraw związanych z postępowaniem skarbowym, z informacjami wymagał wytrychów – mówi poseł Wojciech Murdzek.

Parfieniuk był trzecim w tym tygodniu świadkiem przesłuchanym przez komisję. Wcześniej zeznania złożył Paweł Wojtunik, sprawujący funkcję szefa CBA w latach 2009-2015, a w środę Tomasz Tratkiewicz – były dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług Ministerstwa Finansów.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj