fot. facebook.com/sluzbacelna

Nowe uprawnienia dla urzędników celno-skarbowych

Urzędnicy celno-skarbowi mają uzyskać nowe, szerokie uprawnienia i będą mogli np. sami wytropić oszustów wystawiających fikcyjne faktury – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Tak będzie, jeśli wejdzie życie reforma Krajowej Administracji Skarbowej.

Chodzi o wprowadzenie przez Ministerstwo Finansów możliwości sprawdzenia firmy jeszcze przed rozpoczęciem przez nią działalności. Urzędnicy mają zweryfikować, czy w razie założenia działalności skarbówka będzie miała jak skontrolować firmę i sprawdzić jej rozliczenia.

Będzie to dotyczyło podatników działających w szczególnych branżach, w tym handlujących towarami obciążonymi akcyzą.

Celem zmiany jest uszczelnienie systemu podatkowego. W sprawnym wykrywaniu nadużyć i kontrolowaniu podatników ma pomóc jednolity system informatyczny.

Reforma ta budzi kontrowersje, jednak jest znacząca – zwraca uwagę poseł Janusz Szewczak, z sejmowej Komisji Finansów Publicznych. 

Ona ma polegać na połączeniu służb skarbowych ze służbami celnymi. Te środowiska mają swoje wątpliwości i zastanawiamy się na ile szybko celnicy nauczą się podatku, a skarbowcy pobierania akcyzy. Jest to niezwykle delikatny i czuły dział administracji i niezwykle ważna reforma połączenia tych służb. Takie poważne i wielkie reformy to jest niezwykle trudna operacja. Nie można sobie pozwolić na żadne błędy, a więc trzeba to przeprowadzić perfekcyjnie i w uzgodnieniu ze stroną społeczną – podkreśla poseł Szewczak.

Reforma Krajowej Administracji Skarbowej ma zacząć obowiązywać od 1  stycznia 2017 r. W skład Krajowej Administracji wejdą urzędy skarbowe, celne i kontroli skarbowej.

Projekt ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej przygotowany przez Ministerstwo Finansów jest już w Sejmie. Dzięki ustawie administracja ma być tańsza i przynosić więcej dochodów do budżetu. 

RIRM

drukuj