Związek Celnicy.pl apeluje o pomoc do minister pracy

O włączenie Służby Celnej do systemu emerytur mundurowych apeluje do minister pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej związek zawodowy Celnicy.pl.

Celniczki złożyły wczoraj w resorcie petycję, w której domagają się wsparcia obywatelskiego projektu w tej sprawie. Od blisko roku jest on procedowany w Sejmie.

Projekt zakłada, że celnicy będą przechodzić na emerytury po 15 lub 25 latach służby, tak jak obecnie żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 innych formacji mundurowych.

Wiceprzewodnicząca związku zawodowego Celnicy.pl. Maria Mrugała podkreśla, że celnicy oczekują takiego samego traktowania jak funkcjonariuszy innych służ mundurowych. Jak dodaje, celnicy są dyskryminowani.

– To jest petycja podpisana przez funkcjonariuszki i przez żony funkcjonariuszy. Ta dyskryminacja powoduje to, że rodziny funkcjonariuszy Służby Celnej nie mają takiej ochrony państwa, jaką mają rodziny funkcjonariuszy pozostałych służb mundurowych. Z nami – u pani minister – była funkcjonariuszka, która została zwolniona ze służby za to, że ma rodzinę i niepełnosprawne dziecko. Oczekujemy ze strony państwa takiej ochrony, jaką mają inni funkcjonariusze; oczekujemy, że ta dyskryminacja zostanie zniesiona – podkreśla Maria Mrugała

Pod petycją podpisało się kilka tysięcy kobiet – celniczek i żon oraz najbliższych funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej.

Sygnatariuszki petycji liczą, że w Ministerstwie znajdą wsparcie, którego efektem będzie zakończenie wieloletniej dyskryminacji funkcjonariuszy celnych.

RIRM

drukuj