fot. PAP/Adam Warżawa

Celnicy chcą wcześniejszych emerytur

Służba celna chce wcześniej przechodzić na emerytury. Jak napisał dziennik „Rzeczpospolita”, 14 tys. celników chce dołączyć do systemu emerytalnego jakim są objęci m.in. policjanci, strażacy czy pracownicy ABW.

Choć dla państwa oznacza to większe wydatki rząd Prawa i Sprawiedliwości nie rozważa postulaty związków zawodowych tej grupy.  Jest także wiele pomysłów skąd wziąć pieniądze. Jednym z nich są środki zgromadzone przez celników w OFE. Może to być nawet 200 mln zł.

Obecnie celnicy przechodzą na emeryturę w wieku 67 lat. Sprawa była także w Trybunale Konstytucyjnym, który orzekł, że obecne prawo dyskryminuje celników wyłączając ich z systemu.

To bardzo ważna służba i trzeba wypracować dobre rozwiązania ustawowe tej sprawy – mówi Jarosław Zieliński, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– Różnie można rozwiązywać te sprawy. Są zwolennicy, są przeciwnicy tego odrębnego systemu emerytalnego. W dyskusji społecznej dochodzi to do głosu, ale jeżeli zdecydowaliśmy się na utrzymanie tego rozwiązania, to właśnie ten wyrok Trybunału Konstytucyjnego ten właśnie fakt uwzględnia i interpretuje. Na dzień dzisiejszy rozwiązania są przed nami – dotyczą rządu, jeżeli chodzi o konsultacje ze środowiskiem pracowniczym, związkowym, jeżeli chodzi o rozwiązania przyszłościowe i decyzja należy do parlamentu, jeżeli chodzi o dostosowanie rozwiązań prawnych do wyroku TK. Służba celna jest bardzo ważną służbą państwową, bo za jej pośrednictwem do budżetu pływa 1/3 dochodów – podkreślił Jarosław Zieliński.

W Sejmie jest już obywatelski projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu służb mundurowych.

RIRM

drukuj