Przedstawiciele religii i kultur podpisali apel o pokój na świecie

Przedstawiciele różnych religii i kultur w Asyżu zaapelowali o pokój na świecicie.  „Pokój jest imieniem Boga. Ci, którzy przyzywają imienia Boga, aby usprawiedliwić terroryzm, przemoc i wojnę, nie podążają Jego drogą: wojna w imię religii staje się wojną z samą religią” – czytamy w dokumencie.

Wczoraj w Asyżu Ojciec św. Franciszek przewodniczył międzyreligijnemu spotkaniu modlitewnemu w intencji pokoju na świecie. Uczestniczyło w nim blisko 500 przywódców i reprezentantów religijnych.

Na zakończenie spotkania odczytano – podpisany przez zebranych przedstawicieli religii i kultur apel o pokój na świecie.

– Błagamy przywódców narodów, aby rozbrojono motywacje wojenne: żądzę władzy i pieniędzy, chciwość handlarzy bronią, interesy partykularne, zemstę za czasy minione. Niech zwiększy się konkretne zaangażowanie na rzecz usunięcia przyczyn konfliktów. Niech zwiększy się konkretne zaangażowanie na sytuację nędzy, niesprawiedliwości i nierówności, wyzysku i braku poszanowania dla życia ludzkiego – głosi podpisany apel.

Następnie apel przekazano dzieciom z różnych krajów. Tegorocznym hasłem spotkania były słowa „Pragnienie pokoju – dialog religii i kultury”. Dzieło to 30 lat temu zainicjował św. Jan Paweł II.

RIRM

drukuj