Ojciec Święty przewodniczył Drodze Krzyżowej na Błoniach

Wieczorem na krakowskich Błoniach papież Franciszek przewodniczył Drodze Krzyżowej. Na zakończenie Ojciec Święty wygłosił do zgromadzonych przemówienie.

Papież Franciszek modlił się przy ołtarzu, do którego zmierzała procesja niosąca krzyż – symbol Światowych Dni Młodzieży. Brali go na swoje ramiona po kolei przedstawiciele kilkunastu stowarzyszeń i wspólnot, znanych w Polsce i na świecie z dzieł miłosierdzia. Były to: Community of Sant’Egidio, która zajmuje się pomocą ubogim, dialogiem z przedstawicielami innych religii i niewierzącymi, przedstawiciele Towarzystwa Pomocy dla Bezdomnych im. Brata Alberta, organizacji Kirche In Not, Dom Samotnej Matki i “Okno życia” oraz francuska wspólnota L’Arche (w Polsce znana jako Fundacja “Arka”).

Każda stacja dotyczyła jednego z problemów, z którymi zmaga się współczesny świat – m.in. biedy, głodu i cierpienia; konkretne wspólnoty Kościoła pokazywały, że niesie on miłosierdzie i pomaga w trudnych chwilach. Czternaście stacji było odniesieniem do uczynków miłosierdzia wobec ciała i duszy.

Autorem rozważań przy każdej stacji był odpowiadający w Episkopacie za dzieło nowej ewangelizacji biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej ks. bp Grzegorz Ryś. Autorem i reżyserem części artystycznej wydarzenia był reżyser i choreograf Mateusz Polit.

Przy każdej stacji odegrane zostały krótkie etiudy artystyczne. Tworząc oprawę wykorzystano rozmaite formy – taniec nowoczesny, malarstwo muralowe, powietrzne akrobacje, animacje komputerowe i nowoczesny performance.

O warstwę muzyczną nabożeństwa zadbała orkiestra smyczkowa, chór oraz trójka solistów: Anna Pehlken – sopran, Paweł Tomaszewski – fortepian i Adam Bałdych – skrzypce. Kierownictwo muzyczne nad całością projektu sprawował prof. Wiesław Delimat.

Wyróżnikiem stacji Drogi Krzyżowej były żywe drzewa – kilkumetrowe dęby, stojące w donicach przy każdym podium. Obok nich stały tablice z nazwą stacji i uczynku miłosierdzia. Dęby wraz z tablicami zostaną po ŚDM przewiezione i posadzone na terenie Sanktuarium św. Jana Pawła II “Nie lękajcie się” w Łagiewnikach. W zamyśle twórców, mają stać się żywą Drogą Krzyżową, pamiątką ŚDM 2016.

Papież Franciszek rozpoczął swoje przemówienie na zakończenie Drogi Krzyżowej od odczytania fragmentu Ewangelii Św. Mateusza.

– Te słowa Jezusa wychodzą naprzeciw pytaniu, które często rozbrzmiewa w naszych umysłach i sercach: „Gdzie jest Bóg?”. Gdzie jest Bóg, jeśli na świecie istnieje zło, jeśli są ludzie głodni, spragnieni, bezdomni, wygnańcy, uchodźcy? Gdzie jest Bóg, gdy niewinni ludzie umierają z powodu przemocy, terroryzmu, wojen? Gdzie jest Bóg, kiedy bezlitosne choroby zrywają więzy życia i miłości? Albo, gdy dzieci są wyzyskiwane, poniżane i kiedy także one cierpią z powodu poważnych patologii? Gdzie jest Bóg w obliczu niepokoju wątpiących i dusz strapionych?” – pytał Ojciec Święty.

Następnie papież Franciszek odpowiadał:

– Istnieją takie pytania, na które nie ma żadnych ludzkich odpowiedzi. Możemy tylko spojrzeć na Jezusa i Jego zapytać. A odpowiedź Jezusa jest następująca: Bóg jest w nich, Jezus jest w nich, cierpi w nich, głęboko utożsamiony z każdym z nich. Jest on tak zjednoczony z nimi, że tworzy prawie jedno ciało – powiedział papież na zakończenie Drogi Krzyżowej.

Transmisję z Drogi Krzyżowej przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

 

 

RIRM/PAP/TV Trwam News

 


drukuj

Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl