Ks. abp Zimowski: Papież nowej ewangelizacji sumień

Wypowiedź ks. abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia dla Radia Maryja.

Byłem na Placu św. Piotra jak tylko ukazał się biały dym, potem miałem z tej okazji różne wywiady. Świat dzisiaj pyta: kim jest nowy Papież Franciszek, czego możemy się po nim spodziewać? Na te pytania chciałbym odpowiedzieć, że nie jest to człowiek, który pchał się w górę lub myślał o karierze. Był prostym jezuitą, od dwudziestu kilku lat jest biskupem, od jedenastu lat kardynałem. Z Ojcem św. Janem Pawłem II i Benedyktem XVI łączy go przekonująca prostota i pokora, a także serdeczność, dobroć budząca spontaniczne zaufanie. Widzieliśmy to spontaniczne zaufanie wczoraj na Placu św. Piotra, gdy pojawił się w locie Bazyliki św. Piotra, zniknęła jakaś chwilowa bezradność, zapaliła się iskra nadziei. Ludzi ogarnęła podobna radość, jak przy wyborze na Papieża Jana Pawła II, czy Benedykta XVI. To są te pierwsze wrażenia i wielka radość dla Kościoła.

Papież jest uduchowionym człowiekiem wiary, wielkiej pokory i będzie kontynuował Rok Wiary, który rozpoczął Papież Benedykt XVI. Chciałbym podkreślić, że wraz z nim został wyniesiony na świecznik przykład wiary narodów latynoamerykańskich. Papież Franciszek będzie kontynuował również nową ewangelizację. Ta nowa ewangelizacja ma dokonać się poprzez nową ewangelizację sumień. Od tego zależy obrona godności człowieka. Papież jest za obroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Jest za wartościami chrześcijańskimi, które są dzisiaj bardzo zagrożone.

My ze swej strony, w tej posłudze Papieża Franciszka powinniśmy wesprzeć go modlitwą, by wspólnie budować Kościół i pracować dla zbawienia ludzi; o co wczoraj prosił. Obiecał, że będzie wśród ludzi, będzie współpracował z kardynałami, biskupami i to jest nasze zadanie.

Będzie to Papież nadziei dla świata. O tej nadziei pisał pięknie nasz Papież Jan Paweł II w posynodalnej Adhortacji Ecclesia in Europa. O tej nadziei mówił i pisał Papież Benedykt XVI w swojej drugiej Encyklice Spe Salvi. Myślę, że to ma być w pewnym sensie programem dla starzejącej się Europy, która nieco odchodzi od Boga. Trzeba całej Europie powiedzieć „Nie lękaj się Ewangelii. Ewangelia nie jest Ci przeciwna. Europo bądź ufna. W Ewangelii, w której jest Jezus znajdziesz mocną i trwałą nadzieję, której pragniesz. Ewangelia nadziei nie zawodzi nigdy”.

Według mnie jest to orędzie, które będzie głosił Papież Franciszek. Napisał również książkę o nadziei chrześcijańskiej.  Ten akcent jest bardzo ważny w jego posługiwaniu. Jeszcze zwrócę uwagę na imię, które przybrał. Tak jak powiedziałem jest to człowiek ogromnej wiary i z tej wiary idą czyny. Zajmował się i zajmuje ludźmi ubogimi, prostymi. Ja ze swej strony będę chciał jeszcze bardziej współpracować jako przewodniczący Papieskiej Rady na rzecz ludzi cierpiących. Ci ludzie są głęboko zapisani w sercu nowego Papieża, który niczym Franciszek będzie pochylał się nad ludzką biedą i cierpieniem.

Na pewno poprzez pryzmat Ojca św. Jana Pawła II, Papież Franciszek będzie miły dla Polaków. Czy będzie nas pozdrawiał po polsku? Zobaczymy. Myślę, że tak się stanie, ponieważ Benedykt XVI zawsze szanował naród polski. Jest on synem włoskich emigrantów. Wiemy, że w Argentynie są nasi polscy emigranci. Poprzez tych Polaków, których spotykał w swej posłudze duszpasterskiej w Buenos Aires, będzie bardzo życzliwy dla naszego narodu, który rzeczywiście zasługuje na tę życzliwość, poprzez wierność Chrystusowi i Kościołowi.

Szczęść Boże

Wypowiedź ks. abp. Zygmunta Zimowskiego:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl