Papież Franciszek: podążajmy za krzyżem Chrystusa

Do wędrowania, budowania i wyznania wiary, zawsze z krzyżem Chrystusa zachęcił nowo wybrany Ojciec św. Franciszek w swojej pierwszej po wyborze homilii.

Ojciec św. przewodniczył po południu uroczystej Mszy św. w Kaplicy Sykstyńskiej. W koncelebrze uczestniczyło 114 kardynałów–elektorów, którzy weszli do kaplicy w uroczystej procesji. Zgodnie z wolą Ojca św. była to Msza św. pro Ecclesia, czyli w intencji Kościoła.

Homilia Ojca Świętego Franciszka wygłoszona podczas pierwszej Mszy Świętej sprawowanej przez Papieża w Kaplicy Sykstyńskiej

W homilii Ojciec św. Franciszek przypomniał, że nasze życie ma być wędrówką, budowaniem i wyznaniem Jezusa Chrystusa, zawsze z krzyżem Chrystusa. Inaczej – jak wyjaśnił – nie będziemy uczniami Chrystusa.

Podążać, budować Kościół, wyznawać wiarę, zawsze z krzyżem Chrystusa – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Papież zachęcił przy tym wiernych do odważnego kroczenia i budowania na Chrystusie, na Jego krzyżu.

Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni; możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana – dodał Papież w homilii.
– Co się dzieje, kiedy nie buduje się na kamieniach? Dzieje się to, co przytrafia się dzieciom na plaży, gdy budują zamki z piasku, wszystko się zawala, bo się nie trzyma – zauważył następca św. Piotra.

Rano Ojciec św. Franciszek modlił się w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej. Wizytę w Santa Maria Maggiore nowy Papież zapowiedział już w swym przemówieniu, wygłoszonym w środę wieczorem z balkonu Bazyliki św. Piotra zaraz po wyborze. Podkreślił, że będzie modlił się do Matki Bożej o to, by opiekowała się Wiecznym Miastem.

Jutro nowy Papież spotka się z księżmi kardynałami, którzy nie brali udziału w konklawe. Spotkanie ma się rozpocząć o godz. 11. w Sali Klementyńskiej.

Z kolei na sobotę zaplanowano konferencję prasową Papieża Franciszka. W najbliższą niedzielę Ojciec św. spotka się z wiernymi podczas modlitwy Anioł Pański na placu św. Piotra w Watykanie. Zaś uroczysta Eucharystia inaugurująca nowy pontyfikat sprawowana będzie we wtorek o godz. 9.30.

Transmisję z uroczystej Mszy św. przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

 

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl