Ojciec Święty wskazuje na trzy ważne przesłania

Współczucie, dzielenie się i Eucharystia – te trzy przesłania wypływają z dzisiejszej Ewangelii o cudownym rozmnożeniu chleba – podkreślał Ojciec Święty Franciszek, podczas południowych rozważań na modlitwie Anioł Pański.

Papież wzywał wiernych do myślenia i troszczenia się przede wszystkim o potrzeby innych ludzi, a dopiero potem o własne. Zwrócił też uwagę, że Jezus działa zgodnie z logiką Bożą, czyli dzielenia się i współcierpienia z innymi.

Nawiązując do niedzielnej Ewangelii o cudzie rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim Ojciec Święty Franciszek wskazał, że w tym wydarzeniu możemy wychwycić trzy przesłania. Pierwszym jest „współczucie”. To okazywane przez Jezusa nie jest zwykłym odczuwaniem miłosierdzia, ale jest czymś więcej! Oznacza współcierpienie, tzn. utożsamianie się z cierpieniem innych, aż do wzięcia go na samego siebie – mówił Papież.

– Jezus uczy nas przedkładania potrzeb ludzi ubogich nad własne. Nasze wymagania, nawet uzasadnione, nie będą nigdy tak palące, jak te ludzi biednych, którzy nie mają środków niezbędnych do życia – tłumaczył papież Franciszek.

Drugim przesłaniem jest „dzielenie się”. Jezus nad jeziorem Galilejskim nie zostawia ludzi samych sobie, nie rozumuje tak jak uczniowie, którzy chcieli aby ludzie rozeszli się i sami pomyśleli o osobie jak zaopatrzyć się w pokarm.

– Jezus natomiast myśli zgodnie z logiką Bożą, czyli logiką dzielenia się. Ileż to razy odwracamy się w inną stronę, aby nie widzieć potrzebujących braci! A to spoglądanie w drugą stronę jest uprzejmym sposobem powiedzenia, w białych rękawiczkach: „radźcie sobie sami”. Ale nie jest to sposób działania Jezusa, jest to egoizm – zaznaczał Ojciec Święty.

Trzecie przesłanie: cud chlebów jest zapowiedzią Eucharystii.

W Eucharystii Jezus daje nie jakiś chleb, ale chleb życia wiecznego, daje samego siebie, ofiarowując się Ojcu dla naszej miłości, ale my winniśmy podchodzić do Eucharystii z tymi samymi uczuciami Jezusa, to znaczy współczucia i woli dzielenia się. Ten, kto idzie do Eucharystii bez współczucia wobec potrzebujących i bez dzielenia się, nie odnajduje się w pełni z Jezusem – wskazywał papież.

Te trzy przesłania z dzisiejszej Ewangelii: współczucie, dzielenie się, Eucharystia – jak mówił Papież to droga jaką Jezus wskazuje każdemu z nas. Jest to droga, która prowadzi nas do podejmowania – w duchu braterstwa – potrzeb tego świata, ale która prowadzi nas poza ten świat, gdyż wychodzi od Boga Ojca i wraca do Niego.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl