Papież kanonizował siedmioro nowych świętych

Kościół katolicki ma siedmioro nowych świętych, pochodzących z Włoch, Argentyny, Meksyku, Hiszpanii i Francji. Papież Franciszek przewodniczył w niedzielę na placu Świętego Piotra mszy kanonizacyjnej, w której uczestniczyło około 80 tysięcy osób.

Na ołtarze wyniesieni zostali: Salomon Leclercq (1745-1792)- duchowny, brat szkolny zamordowany w czasie rewolucji francuskiej; uznany także za męczennika Meksykanin Jose Sanchez del Rio (1913-1928) – ofiara prześladowań religijnych; hiszpański biskup Manuel Gonzalez Garcia (1877-1940); włoski ksiądz Lodovico Pavoni (1784-1849)- założyciel zgromadzenia Synów Maryi Niepokalanej (pawonianów) i społecznik; włoski ksiądz Alfonso Maria Fusco (1839-1910); francuska karmelitanka i mistyczka Elżbieta od Trójcy Świętej(1880-1906).

Siódmym nowym świętem jest argentyński ksiądz Jose Gabriel del Rosario Brochero (1840-1914)- opiekun chorych i biednych, działacz społeczny, zaangażowany na rzecz ludności i rozwoju swego kraju, który przemierzał konno i na mule. Ksiądz Brochero został beatyfikowany w 2013 roku, czyli na początku pontyfikatu Franciszka.

W homilii podczas Mszy św. papież Franciszek powiedział, że wszyscy nowi święci „mieli serce szczodre i wierne dzięki modlitwie”. „Modlili się ze wszystkich sił, zmagali się i zwyciężyli” – dodał.

Papież przypomniał, że Kościół wymaga stylu życia duchowego, który opisał następująco: nie dążyć do tego, „aby wygrać wojnę, ale żeby wygrać pokój”. Chrześcijańskie działanie – wskazywał – wymaga „mocnego trwania w wierze i świadectwie”.

– Modlitwa nie jest schronieniem się w świecie idealnym, nie jest ucieczką do fałszywego egoistycznego spokoju. Wręcz przeciwnie, modlitwa jest zmaganiem się, jest pozwoleniem, aby także Duch Święty modlił się w nas – zauważył papież Franciszek.

Wyraził przekonanie, że święci to ci, którzy „walczą za pomocą modlitwy”, „walczą aż do granic ze wszystkich swoich sił i zwyciężają”.

Także tych siedmioro świadków, którzy dzisiaj zostali kanonizowani stoczyło z modlitwą dobrą walkę wiary i miłości – powiedział papież.

Na zakończenie Mszy św., przed modlitwą Anioł Pański, papież Franciszek mówił o przypadającym w poniedziałek Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem.

Połączmy nasze siły moralne i ekonomiczne, by razem walczyć z ubóstwem, które poniża, obraża i zabija wielu braci i wiele sióstr – zaapelował.

Zaznaczył, że konieczna jest realizacja „poważnej polityki na rzecz rodziny i pracy”.

W Mszy św. kanonizacyjnej uczestniczył prezydent Argentyny Mauricio Macri.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

 


drukuj

Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl