Papież Franciszek: Gesty miłosierdzia to styl życia chrześcijanina

Gesty miłosierdzia to styl życia chrześcijanina – podkreślał Ojciec Św. Franciszek podczas Mszy św. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Papież akcentował, że bycie apostołami miłosierdzia oznacza dotykanie i okrycie czułością ran Chrystusa, które są obecne w ciele i duszy tak wielu Jego braci i sióstr.  Ojciec Św. zaapelował także o wsparcie modlitewne i humanitarne dla ludności Ukrainy. Zbiórka na ten cel odbędzie się w kościołach 24 kwietnia.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Ewangelia jest księgą Bożego Miłosierdzia, którą trzeba odczytywać na nowo, ponieważ to co Jezus powiedział i uczynił jest wyrazem Miłosierdzia Ojca. Nie wszystko jednak zostało zapisane, dlatego – jak dodał papież- wszyscy jesteśmy powołani do tego, aby stawać się żywymi pisarzami Ewangelii, niosącymi Dobrą Nowinę. Możemy to uczynić, podejmując konkretne dzieła miłosierdzia, będące stylem życia chrześcijanina.

Poprzez te proste i wymowne, czasami nawet niewidoczne gesty, możemy odwiedzić osoby potrzebujące, przynosząc Bożą czułość i pocieszenie. W ten sposób kontynuowane jest to, czego dokonał Jezus w dzień Wielkanocy, kiedy wlał w serca zalęknionych uczniów miłosierdzie Ojca, Ducha Świętego, który przebacza grzechy i obdarza radością – mówił Ojciec Święty Franciszek.

Choć Pan Jezus posyła swoich uczniów na świat, aby nieśli orędzie przebaczenia, to jednak może istnieć w nas wewnętrzna walka pomiędzy zamknięciem serca a wezwaniem miłości, aby otworzyć zamknięte drzwi i  wyjść poza własne ograniczenia – podkreślał Ojciec Święty Franciszek .

– Chrystus, który z miłości wszedł w zamknięte drzwi grzechu, śmierci i otchłani, pragnie także wejść do każdego, aby otworzyć na oścież zamknięte drzwi serca. On, który zmartwychwstając przezwyciężył zamykające nas w więzieniu strach i lęk, pragnie otworzyć na oścież nasze zamknięte bramy i posłać nas –  powiedział papież Franciszek.

Ojciec Święty Franciszek akcentował, że każda choroba może znaleźć w Bożym Miłosierdziu skuteczną pomoc.

Bycie apostołami miłosierdzia oznacza dotykanie i okrycie czułością Jego ran, obecnych także dzisiaj w ciele i duszy tak wielu Jego braci i sióstr. Lecząc te rany wyznajemy wiarę w Jezusa, czynimy Go obecnym i żywym, pozwalamy innym, aby namacalnie dotknęli Jego miłosierdzia, aby uznali Go za  „Pana i Boga – podkreślił papież Franciszek.

Ojciec Święty zaapelował też o modlitwę i pomoc humanitarną dla ludności Ukrainy. Dlatego w niedzielę 24 kwietnia we wszystkich kościołach katolickich w Europie zostanie zebrana składka na ten cel.

Zachęcam wiernych do wielkodusznego włączenia się w tę inicjatywę.  Ten gest miłosierdzia, poza wyjście z pomocą materialnym potrzebom, pragnie wyrazić moją osobistą bliskość i solidarność oraz całego Kościoła. Mam żywą nadzieję, że pomoże to w niezwłocznym przywróceniu pokoju i uszanowania praw na tej ziemi tak bardzo doświadczonej- dodał papież Franciszek.

 

 

Tv Trwam/RIRM

drukuj