Obchody Niedzieli Miłosierdzia Bożego w Krakowie

Tylko Miłosierdzie Boga może ocalić nasz często niemiłosierny świat – mówił w homilii w Święto Miłosierdzia Bożego ks. kard Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski wspomniał w tym w kontekście prześladowania chrześcijan, którzy podążając za Chrystusem, doznają cierpienia.

Na uroczystości w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach przybyło około osiemdziesięciu tysięcy pielgrzymów z ponad 40 krajów świata, m.in. z Madagaskaru, Francji, Libanu, Stanów Zjednoczonych, Ugandy czy Erytrei. W homilii ks. kard. Stanisław Dziwisz w nawiązaniu do dzisiejszej Ewangelii, przypomniał dwa spotkania zmartwychwstałego Jezusa z uczniami, gdy jego rany stały się szczególnymi i rozpoznawczymi znakami jego tożsamości.

– Te rany stały się również wstrząsającym symbolem miłości Boga do człowieka, miłości posuniętej do ostatecznych granic – podkreślił ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz przypomniał obraz Miłosiernego Jezusa, namalowanego według wskazań świętej Faustyny. Widnieją na nim rany męki pańskiej, a z przebitego, promieniującego boku i serca bije źródło życia i miłości, źródło nadziei i pokoju, źródło nieskończonego miłosierdzia.

– Tę prawdę w sposób szczególny przeżywamy w tym miejscu, w którym Jezus przemawiał do Siostry Faustyny i w którym przekazał jej orędzie o Bożym Miłosierdziu zbawiającym świat, ocalającym los każdego człowieka – mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Dlatego właśnie z tego miejsca, jak dodał metropolita krakowski, wołamy do całego świata, dając świadectwo naszej wiary w moc Bożego Miłosierdzia. To ono jest źródłem nadziei i pokoju, tak potrzebnych w dzisiejszym świecie.

– W wielu krajach do głosu dochodzi przemoc, toczą się wojny, trwają krwawe prześladowania chrześcijan w różnych regionach świata, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Światowy i ślepy terroryzm odsłania swoje nieludzkie oblicze. W tej sytuacji Ojciec Święty Franciszek ogłosił Rok Święty Miłosierdzia, bo tylko miłosierdzie Boga może ocalić nasz często niemiłosierny świat – wskazywał ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Dziś zagrożone są także nasze wartości, ugruntowane na wierze w Chrystusa – dodawał ks. bp Jan Zając, biskup senior archidiecezji krakowskiej.

– Czasy, w jakich żyjemy, skłaniają do tego, abyśmy jeszcze mocniej wołali „Jezu ufam Tobie” wobec zagrożeń, nie tylko tych terrorystycznych, ale także zagrożeń zeświecczenia świata, odchodzenia od wartości chrześcijańskich – mówił ks. bp Jan Zając, biskup senior archidiecezji krakowskiej.

Dlatego w Roku Miłosierdzia szczególnie chcemy odpowiedzieć na apel Jana Pawła II o bycie apostołami Bożego Miłosierdzia – mówił ks. dr Franciszek Ślusarczyk.

– Rok Miłosierdzia jest szczególnym czasem łaski, podobnie też coroczne święto Bożego Miłosierdzia przeżywane jest bardzo uroczyście, bo Pan Jezus przed każdym z nas otwiera szeroko bogactwo swojego serca – zwracał uwagę ks. dr Franciszek Ślusarczyk.

 

 

Tv Trwam News/RIRM

drukuj