fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Bank BPH zostanie w większości zrepolonizowany

Rząd rozpoczyna proces repolonizacji banków. Alior Bank, należący do PZU, kupi ponad 87 proc. akcji banku BPH. O sprawie informują media.

Transakcja ma opiewać na kwotę miliarda dwustu milionów złotych. Wyłączone z przejęcia mają być dwa elementy działalności banku BPH: część hipoteczna i inwestycyjna.

Alior nie przejmie portfela kredytów hipotecznych we frankach.

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Forum dla Wolności i Rozwoju, pozytywnie ocenia proces repolonizacji banków. Zauważa, że jest to dobry czas na przejęcie banków.

– Ta strategia, ten model przejęcia, wydaje się rozsądny, choć oczywiście umowa będzie zapewne długa, skomplikowana, i musiałbym się z nią zapoznać, żeby wyrazić ostateczne zdanie, ale kierunek popieram. Jest on jednoznacznie pozytywny. Moment na przejście banków jest dobry, ponieważ złote czasy dla jej funkcjonowania w Polsce powoli się kończą, a więc kapitał zagraniczny jest bardziej niż w ostatnich latach chętny do tego, by akcje i ich pakiety odsprzedawać. To jest okazja do tanich zakupów, a sektor bankowy repolonizacji wymaga, ponieważ jest to niezwykle istotny element funkcjonowania całego naszego organizmu gospodarczego- mówi dr Marian Szołucha. 

Rząd PO – PSL sprzedawał polskie banki zagranicznym inwestorom. W obcych rękach jest dziś ok. 60 proc. rynku.

Zgodę na zakup przez PZU akcji banku BPH musi wyrazić jeszcze Komisja Nadzoru Finansowego.

RIRM

drukuj