Trwają prace nad projektem ustawy o podatku od sprzedaży

W najbliższych dniach pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów ma trafić projekt ustawy o podatku od sprzedaży – powiedział minister finansów Paweł Szałamacha.

Rząd PiS-u zapowiadał wprowadzenie obciążenia wielkopowierzchniowych sklepów od kwietnia tego roku. W związku z opóźnieniem mogą być mniejsze wpływy do budżetu.

Pieniądze z podatku miały być przeznaczone na sfinansowanie programu rodzina 500+.

Minister finansów Paweł Szałamacha podkreślił, że wpływy do budżetu z projektu będą zależały od harmonogramu prac oraz stawek.

– Była duża dyskusja, duża kontrowersja, co do naszych propozycji w ustawie, czyli tej podstawowej stawki 0,7, następnie 1,3 i specjalnej stawki na handel w weekendy. W związku z tym te ostateczne wpływy będą zależały od finalnej decyzji, co do tych stawek. Natomiast z punktu widzenia budżetu posiadamy także pewną rezerwę, ponieważ spodziewamy się, i to już było także publicznie przekazane do wiadomości, wyższej wpłaty z zysku NBP, na którą szczerze mówiąc ani prezes NBP ani ja nie miałem wpływu. Wynikało to z osłabienia polskiej waluty, ale faktem jest, że te fundusze będą latem, w lipcu, wpłacone – powiedział minister Paweł Szałamacha.   

Minister prosił też pobierających świadczenia o niewspieranie szarej strefy i branie paragonów od sprzedawców.

RIRM

drukuj