Sejmowa debata o podatku bankowym

Prawo i Sprawiedliwość i Kukiz’15 opowiedziały się dziś za przyjęciem projektu ustawy o podatku bankowym. PO i Nowoczesna złożyły wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. PSL chce natomiast dalszych prac nad propozycją w komisji.

Podatek bankowy to jedna z głównych przedwyborczych deklaracji Prawa i Sprawiedliwości. Dziś premier Beata Szydło mówi wprost – to test dla opozycji.

– Czy chce pracować, czy chce tylko się awanturować. Po której stronie stoi, czy stoi po stronie obywateli i polskich spraw, czy różnego rodzaju lobby, korporacji i interesów, to jest test dla parlamentarnej opozycji – mówi Beata Szydło.

Sejm jeszcze przed południem rozpoczął pierwsze czytanie projektu ustawy.

– To jest dobre i sprawiedliwe, że instytucje finansowe będą musiały w większym niż dotychczas stopniu uczestniczyć w obowiązku łożenia na konieczne wydatki budżetowe. Niestety, skala propagandowego jazgotu i manipulacji przeciwko wprowadzeniu tego podatku świadczą wciąż o sile lobby instytucji finansowych w naszym kraju –zaznacza  poseł Barbara Bubula, poseł sprawozdawca.

Jak dodała poseł Barbara Bubula, banki w Polsce, wśród których dominują te zachodnie, cieszą się w Polsce wieloma przywilejami.

– Działalność bankowa w naszym kraju przynosi wyjątkowe przychody. Rentowność tych instytucji jest o wiele wyższa niż podobnych podmiotów na zachodzie, opłaty bankowe i prowizje ponoszone przez polskich obywateli od lat są o wiele wyższe niż za granicą – wskazuje poseł.

Polacy są czwartym krajem co do wielkości przychodów banków i tego typu instytucji finansowych z różnego rodzaju prowizji i opłat. Wprowadzenie podatku bankowego ma zwiększyć wpływy do kasy państwa. Jak zapewnia Prawo i Sprawiedliwość, banki nie przeniosą dodatkowych kosztów na klientów.

– Groźby podniesienia opłat przez banki w wyniku tej ustawy nie będą mogły być zrealizowane choćby z tego powodu, że PKO BP takich opłat na pewno nie podniesie – wyjaśnia Barbara Bubula.

Dlatego inne banki, jeśli będą chciały być konkurencyjne względem PKO BP, również powinny utrzymać opłaty na tym samym poziomie.

 

 

TV Trwam News

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl