fot. PAP/Leszek Szymański

Sejm: Procedowany w trybie pilnym projekt zwiększający m.in. fundusz rezerwowy NFZ – skierowany do komisji

Pilny rządowy projekt zwiększający m.in. fundusz rezerwowy NFZ do 2 mld zł został skierowany do prac w sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Środki mogą być przeznaczone m.in. na rozszerzenie finansowania porad specjalistycznych. Projekt daje także możliwość zakupu dodatkowych karetek.

Podczas debaty w Sejmie posłowie PiS podkreślali, że środki te powinny być zwiększone, by wspierać wzrost dostępności i jakości świadczeń opieki zdrowotnej.

Według Koalicji Obywatelskiej rządowy projekt łamie przyjętą stabilizującą regułę wydatkową. Lewica podkreśliła, że poprze projekt, jednak sprzeciwia się trybowi procedowania.

Zmiany uzasadniał w parlamencie wiceminister finansów Tomasz Robaczyński. Przypomniał, że w bieżącym roku znaczną część funduszu zapasowego NFZ w kwocie 2,2 mld zł przeznaczono już do pokrycia świadczeń opieki zdrowotnej.

– Mając na uwadze potencjalne, ewentualne oszczędności budżetowe, które mogą wystąpić jeszcze w 2019 roku, planuje się przeznaczenie części tych oszczędności do wysokości 2 miliardów złotych na fundusz rezerwowy NFZ w celu wydatkowania ich przez NFZ w latach kolejnych. Aby ta operacja mogła zostać przeprowadzona, przekazanie tych środków musi nastąpić do końca 2019 roku, co oznacza, że ustawa musi wejść w życie jeszcze w 2019 roku, stąd tryb pilny przy procedowaniu – powiedział wiceminister Tomasz Robaczyński.

Sejm skierował projekt do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Ma ona przedstawić sprawozdanie z jego rozpatrzenia jeszcze dzisiaj.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl