Projekt ustawy budżetowej w Sejmie

W Sejmie odbędzie się dziś głosowanie nad projektem ustawy budżetowej na przyszły rok. W toku prac nad projektem zgłoszono kilka poprawek. Dotyczą one przesunięć wewnątrz budżetu i nie wpływają na poziom przyszłorocznych dochodów czy wydatków.

Jedna z poprawek zakłada utworzenie rezerwy, na zakup kolekcji książąt Czartoryskich, w tym „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci.

Poseł Janusz Szewczak, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych na przyszłoroczny budżet patrzy z perspektywy tego co miało miejsce w tym roku. Zwraca uwagę na uszczelnienie systemu podatkowego.

Mam nadzieję, że ten budżet na 2017 rok – mimo deficytu budżetowego na poziomie 59 miliardów – będzie wykonany w znacznie niższym zakresie, że ten deficyt nie będzie tak znaczący, że uda się utrzymać te wskaźniki. Trzeba mieć jednak świadomość, że wzrost gospodarczy może być niższy, bo na całym świecie słabnie koniunktura[…]. Chodzi jednak o to, że bez względu na wskaźniki aby ten budżet był napisany dla zwykłych ludzi, żeby w ich portfelach widać było poprawę – podkreśla poseł Janusz Szewczak.

Według projektu budżetu na 2017 r. dochody skarbu państwa mają wynieść ponad 325 mld zł, a wydatki ukształtują się na poziomie blisko 385 mld zł.

Rząd założył, że w przyszłym roku wzrost PKB wyniesie 3,6 proc., inflacja 1,3 proc., a nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej 5 proc.  23 grudnia ustawą budżetową zajmie się Senat.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl