Konsultacje ws. programu „Rodzina 500+”

W Sejmie odbyły się konsultacje z udziałem organizacji pozarządowych nad programem „Rodzina 500+”. Pomoc 500 zł ma być przyznawana na każde drugie i kolejne dziecko. W przypadku pierwszego dziecka warunkiem otrzymania wsparcia będzie próg dochodowy.

Przyjmowanie wniosków o wsparcie rozpocznie się w pierwszym półroczu tego roku.

Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, na posiedzeniu parlamentarnego zespołu na rzecz Polityki i Kultury Prorodzinnej przedstawił główne filary rządowego projektu „Rodzina 500+”.

– 500 zł jest nieopodatkowane. To jest 500 zł netto, czyli to nie wchodzi do dochodu, który jest wyliczany przy wypełnianiu deklaracji PIT. Druga kwestia – nie ma zmian w ulgach podatkowych, czyli ulga podatkowa zostaje taka, jak jest, progresywna w zależności od liczby dzieci. Pierwsze i drugie dziecko, trzecie, czwarte i kolejne to rosnące ulgi. Również to, co działa od 2015 roku – ulga jest odliczana również od wszystkich danin publicznych, a nie tylko i wyłącznie od zapłaconego podatku. Trzecia kwestia to jest na pierwsze dziecko. I to przewiduje projekt. Przewidujemy kryterium dochodowe w wysokości 800 zł netto na osobę w rodzinie. Jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne to jest to 1200 zł na osobę w rodzinie. To jest na pierwsze dziecko. Na drugie dziecko ustawa przewiduje, że wypłata jest bez kryterium dochodowego – tłumaczył wiceminister Bartosz Marczuk.

Zgodnie z projektem świadczenie będzie wypłacał urząd miasta, gminy, Ośrodek Pomocy Społecznej lub gminne centra. Program „Rodzina 500+” to jedna ze sztandarowych propozycji rządu Beaty Szydło z którym Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl