Papież Franciszek: zawierzając się Bogu doświadczymy Jego miłosierdzia

W Jubileuszu Miłosierdzia powierzmy się całkowicie Bogu, a doświadczymy radości bycia kochanymi przez Tego, który jest miłosierny, litościwy i cierpliwy. To przesłanie kieruje dziś do nas Ojciec Święty Franciszek. Papież podczas dzisiejszej Audiencji Generalnej rozpoczął cykl katechez związanych z Rokiem Miłosierdzia.

Cykl katechez poświęconych miłosierdziu Ojciec Święty Franciszek rozpoczął od Starego Testamentu. W Księdze Wyjścia Bóg objawia się Mojżeszowi jako Bóg miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność. Mówiąc o Bogu miłosiernym Papież zwraca uwagę na istotę tego słowa, które przywołuje postawę czułej troski – takiej, jaką matka otacza swoje dziecko.

– Dlatego sugeruje ono obraz Boga, który się wzrusza i okazuje nam swoje uczucia, jak matka, kiedy bierze w ramiona swoje dziecko, pragnąc jedynie je kochać, chronić, pomagać, gotowa oddać dla niego wszystko, nawet siebie samą. Jest to zatem miłość, którą można określić, w dobrym sensie, jako poruszającą wnętrzności – mówił papież Franciszek.

O ile miłość miłosierną Boga jesteśmy w stanie zrozumieć, tak tego, że jest On litościwy nie umiemy pojąć. Tymczasem Bóg litościwy okazuje łaskę, współczucie i w swojej wielkości pochyla się nad słabymi i ubogimi, zawsze gotów, by przyjąć, zrozumieć, przebaczyć.

– To jak ojciec z przypowieści, o której mówi Ewangelia św. Łukasza. Ojciec, który nie zamyka się w rozżaleniu z powodu porzucenia przez młodszego syna, lecz przeciwnie – stale na niego czeka, a następnie wybiega mu na spotkanie i obejmuje go. Nie pozwala jemu nawet dokończyć wyznania winy – tak wielka jest miłość i radość z tego powodu, że go odnalazł – dodał Ojciec Święty.

Pismo Święte, jak mówił Ojciec Święty, przywołuje nam także obraz Boga, który jest „nieskory do gniewu” a także bogaty w „łaskę i wierność”.

– Wierność bez granic: oto ostatnie słowo, jakie Bóg objawił Mojżeszowi. Wierności Boga nigdy nie zabraknie, ponieważ Pan jest opiekunem, który – jak mówi Psalm – nie zasypia, ale nieustannie czuwa nad nami, aby nas doprowadzić do życia – podkreślił Papież.

Na zakończenie Ojciec Święty pozdrowił przybyłych pielgrzymów w tym Polaków.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl