II dzień wizyty papieża Franciszka w Ameryce Południowej

Papież Franciszek przebywa z wizytą apostolską w Ameryce Południowej. Obecnie jest w Chile. Po południu czasu polskiego Papież będzie przewodniczył w Mszy św., która będzie transmitowana w TV Trwam i w Radiu Maryja.

Ojciec Święty Franciszek od wtorku przebywa w Chile. Dziś będzie sprawował Mszę św. na lotnisku Maquehue. Później spotka się z młodzieżą, złoży także wizytę na Chilijskim Papieskim Uniwersytecie Katolickim. Pielgrzymka ta – jak mówi ks. prof. Marek Chmielewski – uważana jest za jedną z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych ze względu na bardzo złożone sytuacje społeczne. Należy ją także odczytywać jako pewnego rodzaju dopowiedzenie do nauczania papieża Franciszka, zawartego zwłaszcza w encyklice „Laudato Si” – wskazuje.

– Na terenie Chile, Peru i graniczącej z nimi Boliwii rozciąga się istotny dla klimatu ziemi obszar Amazonii. Z jednej strony dziewiczy, uroczy, a z drugiej strony bezwzględnie niszczony przez różne grupy społeczne mające w tym określone interesy, przede wszystkim finansowe. Spodziewamy się, że Ojciec Święty również i w tym względzie zabierze głos, upominając się o ochronę naturalnego środowiska, które jest dziedzictwem całej ludzkości – mówi kierownik Katedry Duchowości KUL, ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski

Ks. prof. Marek Chmielewski zwraca uwagę, że Ojciec Święty jest szczególnie wyczulony na sprawy nędzy, biedy i ubóstwa. Dlatego też, jak zawsze w czasie papieskich pielgrzymek, nie może zabraknąć akcentu troski o najuboższych i zmarginalizowanych.

– Papież zamierza też spotkać się z więźniami i ofiarami reżimów panujących w tych krajach. Myślę, że można tę pielgrzymkę postrzegać jako pewnego rodzaju drugą encyklikę dotyczącą ochrony naturalnego środowiska człowieka i godności człowieka – akcentuje kierownik Katedry Duchowości KUL.

Jutro wieczorem czasu lokalnego Ojciec Święty przyleci na lotnisko w Limie – stolicy Peru. W kraju tym Papież będzie przebywał do niedzieli, po czym uda się do Rzymu. Wizyta w Chile i Peru to już 22. podróż apostolska papieża Franciszka i 4. na kontynencie latynoamerykańskim.

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl