Papież Franciszek zakończy wizytę na Kubie i uda się do USA

Ojciec Święty Franciszek zakończy dziś swoją podróż apostolską na Kubie i rozpocznie wizytę w Stanach Zjednoczonych. Hasłem pielgrzymki są słowa „Misjonarz miłosierdzia”.

Dziś o godz. 14.00 czasu polskiego Papież będzie przewodniczył Mszy św. w Bazylice Matki Bożej Miłosiernej z El Cobre, a o 17.00 spotka się z rodzinami w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Santiago. Następnie po ceremonii pożegnalnej Ojciec Święty Franciszek wyleci do Waszyngtonu, gdzie jest spodziewany ok. godz. 22.00 czasu polskiego.

Poszczególne punkty podróży apostolskiej transmitują Radio Maryja i TV Trwam.

Wczoraj głównym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana na placu rewolucji w Holguin. W homilii Papież mówił o miłosiernym spojrzeniu Jezusa, które otwiera serce grzesznika, czyni go wolnym, uzdrawia oraz daje nadzieję i nowe życie. Ojciec Święty zachęcił wiernych do otwartości na to spojrzenie.

– Spojrzenie Jezusa rodzi działalność misyjną, działalność posługi, oddania się. Jego miłość leczy naszą krótkowzroczność i pobudza nas do patrzenia dalej – abyśmy nie popadli w pozory lub w poprawność polityczną. Jezus idzie naprzód, poprzedza nas, otwiera drogę i wzywa nas, abyśmy szli za nim. Wzywa nas abyśmy szli powoli, przezwyciężając swoje wcześniejsze przemyślenia, opory wobec innych, a nawet wobec samych siebie – zaznaczył Papież Franciszek.

Ojciec Święty prosił wiernych, by wzrokiem Jezusa patrzyli na innych, szczególnie na tych, którzy czują się porzuceni i samotni. „Naśladujmy Jego czułość i miłosierdzie wobec chorych, uwięzionych, ludzi starszych, rodzin przeżywających trudności” – zachęcał Papież.

Na zakończenie Mszy św. Papież zawierzył Kubę Matce Bożej Miłosierdzia z Cobre. Słowa specjalnego błogosławieństwa Ojciec Święty udzielił, będąc na wzgórzu Krzyża tzw. Loma de la Cruz. Z kolei w Santiago Papież spotkał się z kubańskimi księżmi biskupami i odwiedził tamtejsze Sanktuarium Maryjne.

RIRM/PAP

drukuj