By Alvaro1984 18 - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7413271

Nigeria: Ok. 80 osób zginęło w zamachach bombowych

Co najmniej 80 osób zginęło w niedzielnych zamachach bombowych w nigeryjskim stanie Borno na północnym wschodzie kraju poinformowała w poniedziałek policja. Ponad 150 osób jest rannych.

Do najkrwawszych zamachów doszło w mieście Maiduguri – w wyniku eksplozji trzech bomb zginęło tam co najmniej 54 ludzi, a 90 zostało rannych. W mieście tym takich ataków nie notowano od miesiąca. Po raz ostatni do zamachu bombowego w Maiduguri doszło pod koniec lipca, a na przedmieściach – w połowie sierpnia. O zamachy podejrzani są islamiści z organizacji Boko Haram.

Około dwóch godzin od tych zamachów dwie bomby eksplodowały w pobliżu punktu kontrolnego na targowisku w mieście Monguno. Świadkowie podają, że zginęło tam 27 osób, a 62 zostały ranne.

Rzecznik lokalnej policji Victor Isuku powiedział, że istnieje domniemanie, że zamachowiec samobójca z Boko Haram zdetonował improwizowane ładunki wybuchowe (IED) w meczecie, a kilku innych bojowników rozrzuciło takie ładunki na pełnym ludzi placu targowym.

Rzecznik nigeryjskiej armii płk Sani Kukasheka Usman informował w niedzielę, że zamachy są dowodem narastającej desperacji islamistów; ich ostatnie porażki oddalają perspektywę osiągnięcia celu, czyli utworzenia na północnym wschodzie Nigerii islamskiego kalifatu, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.

Na razie nikt się nie przyznał do ataków, lecz noszą one znamiona zamachów islamistycznej grupy Boko Haram, która dąży do przejęcia władzy w Nigerii, korzystając ze słabości rządu centralnego.

W ciągu ostatnich miesięcy wojska Nigerii i sąsiedniego Czadu wyparły islamistów z 25 miast i osad w stanie Borno.

W wyniku islamistycznej rebelii w najludniejszym kraju Afryki zginęło wiele tysięcy osób. Licząca 170 mln ludności Nigeria jest prawie równo podzielona na muzułmanów i chrześcijan.

PAP/RIRM

drukuj