fot. PAP/EPA

Minął pierwszy dzień wizyty Ojca Świętego w Chile

Ojciec Święty Franciszek rozpoczął wizytę apostolską w Chile pod hasłem „Pokój mój daje wam”. We wtorek pierwszym punktem papieskiej pielgrzymki był Pałac Prezydencki w Santiago, gdzie Biskup Rzymu spotkał się m.in. z przedstawicielami chilijskich władz i korpusu dyplomatycznego. Poszczególne punkty pielgrzymki transmitują Radio Maryja i TV Trwam.

W wygłoszonym przemówieniu Papież wezwał Chilijczyków, aby strzegli pluralizmu etnicznego, kulturowego i historycznego oraz wyrzekli się wszelkich form stronniczości, dominacji i dogmatyzmów. [zobacz]

Ojciec Święty wyraził uznanie dla postępu demokracji w Chile i podkreślił, że kraj ten czeka wyzwanie, jakim jest budowa ustroju, który będzie miejscem spotkania dla wszystkich.

– Trzeba słuchać – słuchać bezrobotnych, którzy nie mogą utrzymać swych rodzin obecnie, a tym bardziej w przyszłości; ludów pierwotnych, często zapominanych, których prawom należy poświęcać uwagę, strzec ich kultury, aby nie utraciły części tożsamości i bogactwa tego narodu – mówił Jego Świątobliwość.

Następnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana w stołecznym parku. W homilii Ojciec Święty podkreślił, że ze spotkania z Jezusem rodzi się ciąg błogosławieństw, będących perspektywą, do której mamy zmierzać. Zaznaczył, że błogosławieństwa nie rodzą się jednak z postawy biernej i podążania za złudzeniami.

– Błogosławieństwa rodzą się ze współczującego serca Jezusa spotykającego się z sercami mężczyzn i kobiet, którzy chcą i gorąco pragną życia błogosławionego – wskazał Papież Franciszek.

We wtorek papież odwiedził także więzienie dla kobiet. Ponadto spotkał się z przedstawicielami chilijskiego duchowieństwa i klerykami.

Pierwszy dzień swojej pielgrzymki Ojciec Św. Franciszek zakończył prywatną wizytą w sanktuarium św. Alberta Hurtado – chilijskiego jezuity zwanego apostołem Chile.

RIRM

drukuj