fot. pixabay.com

Orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

„Bliskość Pana da siłę, także najbardziej kruchym spośród nas, aby wyruszyć w nową drogę: drogami marzeń, pamięci i modlitwy” – napisał Ojciec Święty Franciszek w Orędziu na pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który przypada 25 lipca. Wydarzeniu będą towarzyszyć słowa z Ewangelii wg św. Mateusza: „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni”.

31 maja br., w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Ojciec Święty ogłosił Orędzie na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Będziemy go obchodzić w czwartą niedzielę lipca, w bliskości wspomnienia świętych Joachima i Anny, dziadków Jezusa. Po raz pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych odbędzie się 25 lipca br. Papież w Orędziu na ten dzień zwrócił uwagę, że dziś często zapomina się o osobach starszych.

– Przede wszystkim oni są tymi, którzy niosą w sobie wartość. Mają duże doświadczenie życia i to doświadczenie życia mogą przekazywać młodemu pokoleniu. Jest to bardzo ważne, aby nastąpiła dobra współpraca pomiędzy pokoleniami – mówił ks. prof. Jan Machniak.

Papież podkreślił, że osoby starsze z powodu wieku często doświadczają nieuniknionych przemian w swoim organizmie. To sprawia, że szczególnie potrzebują drugiego człowieka. Tu z pomocą powinni im przyjść najbliżsi, ale także parafie – dodał ksiądz profesor. Problemem wielu starszych jest również samotność.

– Samotność jest czymś, co zabija i niszczy człowieka. Jest bardzo ważne, żeby Kościół zwracał uwagę na tych, którzy całe swoje życie poświęcili dla pracy, swojej rodziny i swoich najbliższych. Obecnie potrzebują oni opieki, troski i przede wszystkim ciepła, które mogą im dać najbliżsi – zaznaczył  ks. prof. Jan Machniak.

Ojciec Święty w Orędziu podkreślił, że „starsi są potrzebni do tworzenia jutrzejszego świata w braterstwie i przyjaźni społecznej”

„Wszyscy bądźmy aktywni w rehabilitacji i wspieraniu zranionych społeczeństw” – napisał Papież.

Wśród filarów, które muszą dźwigać tę nową konstrukcję i pomogą wznieść się, Ojciec Święty wymienił: marzenia, pamięć i modlitwę.

TV Trwam News

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl