Watykan: Papież Franciszek przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej

W Wielki Piątek w bazylice św. Piotra w Watykanie sprawowano Liturgię Męki Pańskiej. Nabożeństwu przewodniczył Ojciec Święty Franciszek.

Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego. W tym dniu w sposób szczególny upamiętnia się mękę Chrystusa i Jego śmierć na Krzyżu. To jedyny dzień w roku, gdy nie sprawuje się Mszy Świętej. Tego dnia odbywają się natomiast Liturgie Męki Pańskiej.

Nabożeństwu w bazylice św. Piotra w Watykanie przewodniczył Ojciec Święty Franciszek. Tradycyjnie, homilię wygłosił o. Raniero Cantalamessa.

Kaznodzieja Domu Papieskiego powiedział, że na krzyżu Bóg objawia się w swojej najgłębszej i najprawdziwszej rzeczywistości – jako miłość, która się ofiarowuje.

Jak zaznaczył, miłość agape nigdy nie jest oddzielona od eros, od miłości poszukiwania, od pragnienia i radości bycia kochanym. Bóg nie tyle „robi nam łaskę”, że nas kocha, ale On nas pragnie.

W tym kontekście o. Cantalamessa zwrócił się do młodych ludzi, zachęcając ich, by nie ulegali konformizmowi współczesnego świata, mieli odwagę iść pod prąd i umieli łączyć umiejętność pragnienia drugiego człowieka z oddaniem się jemu.

Jedno zadanie jest wam szczególnie powierzone – ocalić ludzką miłość przed tragicznym dryfem, w którym się znalazła; miłość, która już nie jest darem z siebie, ale tylko posiadaniem drugiego,często z przemocą i tyranią. Konieczne jest przygotowanie się do całkowitego ofiarowania siebie drugiej osobie w małżeństwie lub Bogu w życiu konsekrowanym, rozpoczynając od ofiarowania własnego czasu, własnego uśmiechu i młodości w rodzinie, w parafii, w wolontariacie –

Wieczorem w rzymskim Koloseum odbędzie się także Droga Krzyżowa pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka. Tekst rozważań napisała w tym roku młodzież z rzymskiego liceum. Transmisję przeprowadzą: Radio Maryja i Tv Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl