fot. PAP/EPA

Papież Franciszek o komunii, która rodzi się z wiary

„Kościół w swojej najgłębszej prawdzie jest komunią z Bogiem, komunią miłości z Chrystusem i z Ojcem w Duchu Świętym, która trwa dalej we wspólnocie braterskiej” – powiedział Ojciec Święty Franciszek.

Podczas audiencji generalnej w Watykanie Papież pochylił się nad wspólnotą świętych, czyli komunią między osobami świętymi, która rodzi się z wiary. Ojciec Święty akcentował, iż jest to jedna z najbardziej pocieszających prawd wiary. Przypomina nam ona, że nie jesteśmy osamotnieni; że istnieje komunia życia między tymi wszystkimi, którzy należą do Chrystusa. Jednocześnie Papież podkreślał, że nasza wiara potrzebuje wsparcia innych, zwłaszcza w chwilach trudnych.

Franciszek zaznaczył też, że komunia świętych wykracza poza życie doczesne; wykracza poza śmierć i trwa wiecznie.

Kościół w swojej najgłębszej prawdzie jest komunią z Bogiem, komunią miłości z Chrystusem i z Ojcem w Duchu Świętym, która trwa dalej we wspólnocie braterskiej. Relacja między Jezusem a Ojcem jest „źródłem” więzi między nami chrześcijanami: jeśli jesteśmy wewnętrznie włączeni w to „źródło”, w ten płonący piec miłości jaką jest Trójca Święta, to możemy się wówczas stać prawdziwie jednym sercem i jedną duszą między nami, gdyż miłość Boga spala nasze egoizmy, nasze uprzedzenia, nasze wewnętrzne i zewnętrzne podziały – zaznaczył Ojciec Święty. 

Na zakończenie audiencji Papież tradycyjnie pozdrowił pielgrzymów, w tym Polaków.

– Pozdrawiam wszystkich Polaków! Moi Drodzy, wszyscy ochrzczeni, żyjący tu na ziemi oraz wszystkie dusze w czyśćcu i święci w niebie tworzą jedną wielką rodzinę. Ta komunia między ziemią a niebem realizuje się szczególnie w modlitwie wstawienniczej, która jest najbardziej wzniosłą formą solidarności. Która stanowi podstawę uroczystości liturgicznej Wszystkich Świętych oraz Wspomnienia Wiernych Zmarłych, które będziemy przeżywali w najbliższych dniach. Dziękujmy Bogu za dar i pragnienie świętości, które nas jednoczy. Niech Bóg Wam błogosławi! – mówił Papież.

RIRM 

drukuj