Wzrasta liczba przestępstw internetowych

Rośnie liczba przewinień gospodarczych w internecie. Dotyczy to przestępstw związanych z wyłudzeniami VAT, ubezpieczeniami czy bankowością. O sprawie informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Przestępcy coraz częściej ze świata realnego przenoszą się w ten wirtualny. Europoseł Zbigniew Kuźmiuk zwraca uwagę, że wynika to z niespójności polskiego aparatu skarbowego. Zyski z takiego przestępstwa mogą sięgać nawet setek milionów złotych – dodaje ekonomista.

– Nawet, jeżeli urzędy skarbowe czy struktury policyjne dopadają taką firmę wyłudzającą, to ona bardzo często jest już pozbawiona majątku i jakichkolwiek aktywów, a stoi za nią bardzo często bezrobotna i bezbronna osoba. Tego rodzaju przestępstwa rzeczywiście są dosyć łatwe do przeprowadzenia i dają ogromne dochody idące często w dziesiątki, jeśli nie setki milionów złotych. Dlatego też dla tych przestępców „w białych kołnierzykach” są tak szalenie atrakcyjne –  tłumaczy Zbigniew Kuźmiuk.

Z danych policji wynika też, że spada liczba występków kryminalnych. W pierwszym półroczu było mniej rozbojów, kradzieży i wymuszeń rozbójniczych,  a ponadto mniej kradzieży z włamaniem czy skradzionych aut.

RIRM

drukuj