E. Kruk: działania MAC są niekonstytucyjne

Od wczoraj obowiązuje rozporządzenie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, które ma zakończyć aukcję na szybki internet LTE. Jak ocenia poseł Elżbieta Kruk, działania resortu są niekonstytucyjne.

Rozporządzenie MAC przewiduje, że w przypadku niezakończenia aukcji w ciągu 115 dni aukcyjnych, zostanie przeprowadzona jedna runda, która zakończy proces. W tej rundzie każdy z uczestników będzie składał tylko jedną ofertę.

Kilku uczestników aukcji złożyło do premier Ewy Kopacz wnioski o uchylenie rozporządzenia i unieważnienie całej aukcji, powołując się na wątpliwości natury konstytucyjnej. Takiemu rozwiązaniu zdecydowanie sprzeciwia się minister Andrzej Halicki, który twierdzi, że rozporządzenie jest zgodne z ustawą zasadniczą.

Debata na ten temat toczy się w sejmowych komisjach i na sali plenarnej.

Poseł Elżbieta Kruk, była przewodnicząca KRRiT, mówi, że większość polityków – podobnie jak eksperci, którzy biorą udział w debacie – zgadza się ze stanowiskiem operatorów.

Ta aukcja została źle przeprowadzona. Powinien być to przetarg. Teraz, kiedy zorientowali się rządzący, że sprawa źle wygląda, postanowili złamać konstytucję. Nie wiem, na jakiej podstawie minister Halicki sądzi, że to rozporządzenie jest konstytucyjne. Jest to sprawa dosyć oczywista i powszechny jest pogląd, że pan minister łamie tym rozporządzeniem konstytucję – tłumaczy poseł Elżbieta Kruk.

Uczestnicy aukcji będą mogli ją zaskarżyć, co narazi Skarb Państwa na wielomiliardowe odszkodowania.

Urząd Komunikacji Elektronicznej od lutego prowadzi aukcję zasobów radiowych przeznaczonych dla operatorów komórkowych na rozwój internetu mobilnego w technologii LTE.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl