fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Uzdrawianie serca zaczyna się od wysłuchania

Ojciec Święty Franciszek przestrzegał nas wszystkich w niedzielę przed „głuchotą serca”, która – jak wskazał – jest gorsza od głuchoty fizycznej. Papież wyjaśnił, że często ogarnięci pośpiechem, tysiącem rzeczy do powiedzenia i zrobienia, nie znajdujemy czasu, by się zatrzymać i posłuchać tych, którzy do nas mówią. Taki stan – jak dodał – może spowodować, że staniemy się obojętni wobec drugiego człowieka, ale także wobec samego Boga.

Papież Franciszek w niedzielę spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. W rozważaniach nawiązywał do Ewangelii, która opisuje Jezusa uzdrawiającego głuchoniemego. Ojciec Święty poprosił każdego z nas, by zatrzymać się i podjąć refleksję nad tym, czy potrafimy słuchać bliskich. Zachęcił też do modlitwy o uzdrowienie z „głuchoty serca”.

Pomyślmy o życiu rodzinnym. Ileż to razy mówimy, wcześniej nie słuchając, powtarzając swoje refreny, które są zawsze takie same, nie będąc zdolnymi do słuchania, zawsze mówimy to samo. Odrodzenie dialogu często nie wynika ze słów, ale z milczenia, z tego, że się upieramy, cierpliwie zaczynamy wysłuchiwać drugą osobę, jej trudów, tego co nosi w sobie. Uzdrawianie serca zaczyna się od wysłuchania. Odrodzenie zaczyna się od słuchania – wskazał Papież.

Ojciec Święty Franciszek na zakończenie zapewnił o swojej modlitwie za Afgańczyków oraz ofiary huraganu Ida, który nawiedził Stany Zjednoczone. Papież zapowiedział również swoją podróż najpierw do Budapesztu, a następnie na Słowację w dniach od 12 do 15 września.

RIRM

drukuj