Ojciec św. zakończył wizytę apostolską w Azji

Ojciec św. zakończył tygodniową wizytę apostolską w Azji. Odwiedził Sri Lankę i Filipiny. Niedziela była ostatnim dniem wizyty Ojca św. na Filipinach. Po ceremonii pożegnalnej w Bazie lotniczej w Manili Ojciec św. odleciał do Rzymu.

Wcześniej Papież Franciszek spotkał się z przywódcami religijnymi na Uniwersytecie św. Tomasza w Manili, a potem z młodzieżą. Na wstępie pomodlił się za dziewczynę – wolontariuszkę, która zginęła w sobotę, gdy silny wiatr przewrócił rusztowanie.

Ojciec św. odłożył przygotowane wcześniej przemówienie i mówił – jak sam stwierdził – prosto z serca. Zwrócił uwagę na potrzebę miłości we współczesnym świecie. Franciszek zaapelował do młodych, by otworzyli się na Bożą miłość i weszli z Nim w dialog.

–  Musisz dać się zaskoczyć miłości. Musi być dialog miedzy kochanym i kochaniem. Pan Bóg zawsze kocha nas jako pierwszy i czasami nas zaskakuje. Pozwólmy dać się zaskoczyć Bożej miłości – powiedział Ojciec św.

W Rizal Park w Manili Ojciec św. sprawował Mszę św., uczestniczyło w niej od 6 do 7 mln wiernych. „To było największe pod względem liczby uczestników wydarzenie w historii papiestwa” – ogłosił rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi.

W homilii Ojciec św. Franciszek powiedział, że „dzieciątko Jezus przypomina nam o naszej najgłębszej tożsamości. Wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi, członkami Bożej rodziny”.

Mówił Filipińczykom, że jako mieszkańcy pierwszego katolickiego kraju Azji są powołani, by być „wybitnymi misjonarzami wiary” na tym kontynencie. Ojciec św. dodał, że dziś rodzina musi być ochraniana przed różnymi ideologiami, a przede wszystkim rodziny powinny dawać świadectwo.

– Niestety dzisiaj rodzina musi być chroniona przed podstępnymi atakami i programami sprzecznymi z tym wszystkim, co uważamy za prawdziwe i święte, tym wszystkim, co jest najpiękniejsze i najszlachetniejsze w naszej kulturze. W Ewangelii Jezus przyjmuje dzieci, obejmuje i je błogosławi. Także i naszym zadaniem jest ochrona, prowadzenie i dodawanie otuchy naszym młodym, pomagając im w budowaniu społeczeństwa godnego swego wielkiego dziedzictwa duchowego i kulturalnego – powiedział Papież Franciszek.

Papież na każdym kroku spotykał się z wielkim entuzjazmem. Filipińczycy czekali z nadzieją na tę wizytę.

– Msza św. kończąca wizytę Ojca św. była przepiękna, a szczególnie oprawa muzyczna. W tej liturgii uczestniczyły wszystkie rytmy Filipin. Filipiny mają 7 głównych języków, wszystkie były reprezentowane i trzeba było wysiłku, żeby je włączyć w liturgię, i to robiło wrażenie – mówili ks. biskupi podczas konferencji po Mszy św. w Rizal Park Manili.

Ojca św. zarówno na Sri Lance jak i na Filipinach witali prezydenci i lokalne władze. Papież Franciszek spotkał się z korpusem dyplomatycznym, przywódcami religijnymi, rodzinami i młodzieżą.

Poszczególne punkty wizyty Ojca św. na Sri Lance i Filipinach transmitowały Radio Maryja i TV Trwam.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl