fot. PAP/EPA

Wizyta Papieża odpowiedzią na problemy współczesnego świata

Wizyta Ojca Świętego na Sri Lance i Filipinach to odpowiedź na problemy współczesnego świata – zagrożenia dla pokoju i rodziny – powiedział ksiądz prałat Władysław Kowalik. Podczas spotkania międzyreligijnego Papież akcentował, że religia nie może być powodem konfliktów i wojen, lecz ma służyć umocnieniu i pojednaniu.

Franciszek po raz kolejny podkreślił też rangę rodziny, która niezależnie od statusu społecznego ma być najważniejszym podmiotem troski dla wszystkich – mówi ksiądz prałat Władysław Kowalik.

– Postawa rodziny i postawa pokoju – to przesłanie dla całego świata. Oczywiście dla tamtych ludzi jest to umocnienie wiary i potwierdzenie, że papież – tak jak Chrystus – jest z ludźmi biednymi i poszkodowanymi. Papież powiedział – że Chrystus był z wami, wtedy kiedy przeżywaliście klęskę tajfunu, czy kiedy doświadczacie trudów życia. Ojciec Święty zabezpieczał też młodzież i dzieci, żeby były chronione od sytuacji wykorzystywania ich i wciągania na drogę zła, grzechu, czy jakichś manowców – powiedział ksiądz prałat Władysław Kowalik.

Ksiądz prałat Władysław Kowalik, dodał, że Ojciec Święty zdobył serca Filipińczyków swoją dobrocią, współczuciem, bliskością i spontanicznością.

Nie pocieszał na siłę, ale wykazał postawę przyjaciela – jest blisko ludzi potrzebujących, cierpiących i przeżywających tragedie.

Uderzyło mnie wyznanie Papieża, że kiedy oglądał tę klęskę, to już wtedy postanowił, że chciałby być razem z nimi oraz ta spontaniczność i świadomość, że człowiek w takiej tragedii potrzebuje przyjaciela. Papież potwierdził, że – jak Chrystus – jest z potrzebującymi. Papież powiedział, że nie może im nic więcej powiedzieć, bo ta tragedia jest tak wielka, że na pewno w ich umysłach było pytanie: gdzie był Bóg? Na to pytanie jednak Ojciec Święty im opowiedział, że Chrystus był i jest z nimi, bo Chrystus idzie z człowiekiem cierpiącym – dodał ksiądz prałat Władysław Kowalik.

Ojciec Święty odwiedził Sri Lankę a następnie Filipiny, była to jego dotychczas najdłuższa wizyta apostolska. Poszczególne jej punkty transmitowały Radio Maryja i Telewizja Trwam.

RIRM

drukuj