fot. PAP/EPA

„Bóg zawsze przebacza”
Anioł Pański z Papieżem Franciszkiem

Uczmy się być miłosiernymi dla wszystkich – apelował Papież Franciszek do wiernych podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański.  Plac św. Piotra był wypełniony po brzegi.

Papież zachęcał do refleksji nad Ewangelią. Przypomniał, jak Jezus ocalił kobietę z rąk faryzeuszy i wypowiedział znamienne słowa:  Idź i nie grzesz więcej. Papież dodał, że te słowa każdy z nas powinien przyjąć za swoje.

Ojciec św. powiedział, że twarz Jezusa jest obrazem Boga miłosiernego i cierpliwego, bez którego świat by nie istniał. Papież nawiązał do książki kard. Waltera Kaspera o miłosierdziu. Kardynał Kasper napisał z niej, że doświadczanie miłości Boga wydobywa z nas to co najlepsze i zmienia świat, który staje się bardziej sprawiedliwy. Papież nawiązał też do słów proroka Izajasza, który pisał że Boże Miłosierdzie może uczynić nasze grzechy białymi jak śnieg. Zwrócił jednak uwagę na fakt, że my jesteśmy zamknięci na łaskę miłosierdzia. Tymczasem zaproszenie skierowane jest do każdego z nas, Bóg nas oczekuje.

– Problem tkwi w nas. Często nie jesteśmy otwarci, nie prosimy o miłosierdzie. Bóg zawsze przebacza. Nigdy się nie męczy. Uczmy się być miłosiernymi dla wszystkich. Matka Boża miała w swoich rękach Miłość Bożą – Jezusa, który nam przyniósł to miłosierdzie – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Ojciec św. apelował byśmy nigdy nie rezygnowali, bo Bóg zawsze ma serce miłosierne dla wszystkich.

Po modlitwie Papież udzielił wszystkim błogosławieństwa. Pozdrowił zgromadzonych pielgrzymów, dziękował za przyjęciem, modlitwę i pamięć. Dziękował pracownikom mediów, dzięki którym wierni mogli uczestniczyć w dzisiejszym spotkaniu. Szczególne pozdrowienie skierował do wiernych Rzymu. Powiedział, że przyjął im. patrona Włoch św. Franciszka, bo na tej ziemi żyli niegdyś jego przodkowie. Później jego rodzina wyemigrowała do Włoch, a teraz on powraca tu na nowo. Na koniec życzył wszystkim dobrej Niedzieli i dobrego obiadu.

Do Rzymu przybyło dziś wielu pielgrzymów z całego świata. Ludzie zgromadzili się na Placu św. Piotra, przyległym placu Piusa XII i na okolicznych ulicach m.in. Conciliazione. Widoczne był flagi różnych krajów, najwięcej było argentyńskich.

Było to pierwsze spotkanie Ojca św. z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. Rano Papież Franciszek przewodniczył Mszy św. w kościele św. Anny, na terenie Watykanu. W homilii Ojciec św. nawiązał do Ewangelii piątej niedzieli Wielkiego Postu. Mówił o próbie potępia jawogrzesznicy przez faryzeuszy i akcie miłosierdzia Jezusa. Powiedział, że dziś ludzie często są jak ci opisani w Ewangelii, którzy z jednej strony słuchają Jezusa, a z drugiej potępiają drugiego człowieka. WIĘCEJ 

Transmisję Mszy św. i modlitwy Anioł Pański przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam. Kolejna transmisja – inauguracji pontyfikatu – planowana jest we wtorek o godz. 9:00.

RIRM

drukuj