fot. PAP/EPA

Ks. abp Depo: Częstochowa i Jasna Góra czekają na papieża Franciszka

Ks. abp Wacław Depo apeluje abyśmy już teraz z wiarą przygotowywali się do wizyty Ojca Świętego Franciszka i milionów młodych katolików, którzy przybędą do Polski na Światowe Dni Młodzieży w roku 2016.

– Uważam, że Opatrzność kieruje naszymi losami. To nie jest przypadek, że jesteśmy punktem zbiorczym. Tym punktem zbiorczym jest miejsce wybrane przez Boga, a zapośredniczone – tak jak nas uczył bł. Jan Paweł II – przez Maryję. Dlatego takimi oczyma musimy również dzisiaj widzieć przygotowania do papieskiej pielgrzymki i przyjęcia każdego, kto będzie chciał stanąć na tym miejscu. Nie tylko z Papieżem, ale również w obliczu naszej Matki i Królowej –  powiedział w rozmowie z katolickim radiem Fiat metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

Ponadto metropolita podkreślił, że  Jasna Góra także powinna znaleźć się w programie papieskiej wizyty do Polski w roku 2016. „Jako biskup częstochowski nie mogę się zgodzić na wrzucenie Częstochowy i Jasnej Góry do jakiegoś banku przeszłości lub banku niepamięci narodowej” – akcentował ks. abp. Wacław Depo. Przypomniał też, że duchowa stolica naszej Ojczyzny, czyli Jasna Góra prawie 25 lat temu przyjęła ponad milion młodych ludzi z całego świata i była także głównym miejscem obchodów tysiąclecia chrztu Polski.

–  Milenium chrztu, a więc 1966 rok był przeżywany na Jasnej Górze. A dopiero później stąd rozeszły się uroczystości milenijne na cały kraj, a zwłaszcza na diecezje zachodnie, które jeszcze wtedy wymagały koordynacji granic. W związku z tym, kiedy dzisiaj mówimy o 1050. rocznicy chrztu Polski nie sposób inaczej widzieć to niż z wołaniem, z zaproszeniem ludu Bożego naszego kraju. Jak również spoza kraju, poczynając od wszystkich kontynentów. Tak, abyśmy tutaj na tym miejscu spotkali się razem na dziękczynieniu, a jednocześnie ufnej prośbie o przyszłość naszego narodu – zaznaczył ks. abp Wacław Depo.

RIRM

drukuj