Papież Franciszek: Jesteśmy wezwani, by żyć naszym chrztem

Jesteśmy wezwani, by żyć naszym chrztem każdego dnia, jako rzeczywistością aktualną w naszym życiu – powiedział Ojciec Święty Franciszek. Podczas audiencji generalnej w Watykanie, papież Franciszek rozpoczął serię siedmiu katechez o sakramentach, skupiając się dziś na sakramencie chrztu.

Papież Franciszek wskazywał, że chrzest jest sakramentem, na którym budowana jest nasza wiara i który wszczepia nas jako żywe członki w Chrystusa i w Jego Kościół. Dodał, że jest to akt, który dogłębnie dotyka naszego istnienia. Jesteśmy zanurzeni w tym niewyczerpanym źródle życia, jakim jest śmierć Jezusa, będąca największym aktem miłości w całej historii.

Dzięki tej miłości – jak mówił Papież – możemy żyć nowym życiem, nie we władzy zła, grzechu i śmierci, ale w komunii z Bogiem i z braćmi. Ojciec Święty akcentował, że chrzest włącza nas do Ludu Bożego i czyni nas uczniami – misjonarzami, wezwanymi do słuchania i do niesienia Ewangelii światu.

W Ludzie Bożym wszyscy jesteśmy uczniami – misjonarzami. Nikt nie jest tylko uczniem czy tylko misjonarzem, ale wszyscy uczniami- misjonarzami. Prośmy więc z całego serca Pana, abyśmy mogli coraz bardziej doświadczać w życiu codziennym łaski, jaką otrzymaliśmy wraz ze chrztem. Niech nasi bracia, spotykając nas, napotkają prawdziwe dzieci Boże, prawdziwych braci i siostry Jezusa Chrystusa, prawdziwych członków Kościoła – mówił papież Franciszek.

W tym sakramencie staliśmy się nowymi stworzeniami i zostaliśmy przyobleczeni w Chrystusa –tłumaczył Ojciec Święty.

Musimy rozbudzić pamięć naszego chrztu. Jesteśmy wezwani, by żyć naszym chrztem każdego dnia, jako rzeczywistością aktualną w naszym życiu. Jeśli udaje się nam iść za Jezusem i trwać w Kościele, pomimo naszych ograniczeń, słabości i grzechów, to dzieje się to jedynie ze względu na sakrament, w którym staliśmy się nowymi stworzeniami i zostaliśmy przyobleczeni w Chrystusa. To właśnie na mocy chrztu uwolnieni od grzechu pierworodnego zostaliśmy wszczepieni w relację Jezusa z Bogiem Ojcem; niesiemy nową nadzieję, bo chrzest daje nam ową nową nadzieję, nadzieję podążania drogą zbawienia przez całe życie, a tej nadziei nic i nikt nie może zgasić, bo nadzieja nie zawodzi. Zapamiętajcie to dobrze: nadzieja w Panu nigdy nie zawodzi! – mówił papież Franciszek. 

Na zakończenie audiencji Papież tradycyjnie pozdrowił pielgrzymów, w tym naszych rodaków.

Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków, dziękując Wam za wszystkie życzenia Bożonarodzeniowe jakie wraz z modlitwą nadesłaliście mi z Polski i ze wszystkich stron świata. Z serca je odwzajemniam i proszę nowonarodzonego Pana o Jego błogosławieństwo dla Was i dla Waszych rodzin. Niech łaska Jego stale Wam towarzyszy – życzył papież Franciszek.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl