Papież o pokorze i bezinteresownej miłości

Nawiązując do obchodzonej dziś uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, papież Franciszek mówił, że przeciwieństwem Królestwa Chrystusa jest logika obecnego świata, która „opiera się na ambicji i rywalizacji”.

Jak podkreślił papież, logika ewangeliczna wyraża się w pokorze i bezinteresownej miłości. Ojciec św. prosił też o modlitwę w intencji pielgrzymki do Afryki, którą rozpocznie w najbliższą środę.

Dzisiejsza Ewangelia zachęca nas do kontemplacji Jezusa, kiedy przeciwstawia się On Piłatowi jako król królestwa, które „nie jest z tego świata”. Oznacza to, że jest On królem na tym świecie ale na inny sposób – mówił Papież.

– Logika światowa opiera się na ambicji i rywalizacji, walczy bronią strachu, szantażu i manipulowania sumieniami. Logika Ewangelii, czyli ta głoszona przez Jezusa, wyraża się natomiast w pokorze i bezinteresowności, zdobywa uznanie w milczeniu, ale skutecznie, mocą prawdy – wskazał Jego Świątobliwość.

Ojciec św. Franciszek podkreślił, że Jezus objawił się jako król w wydarzeniu krzyża.

– W upadku Krzyża widać miłość, tę miłość, która jest bezinteresowna, którą daje nam Jezus. Dla chrześcijanina mówienie o potędze i sile oznacza odwołanie się do potęgi Krzyża i do siły Jezusowej miłości. Miłości, która pozostaje mocna i nietknięta nawet w obliczu odrzucenia i która jawi się jako spełnienie życia przeżytego jako całkowita ofiara z siebie na rzecz ludzkości – zaznaczył papież.

Papież dzisiejsze rozważania zakończył modlitwą do Maryi o czułość, zrozumienie i miłosierdzie „w obliczu tylu udręk świata i zbyt wielu ran ludzkich”.

Po modlitwie Anioł Pański następca św. Piotra mówił o Fryderyku da Brega i dwudziestu pięciu towarzyszach-męczennikach, którzy zostali zabici w Hiszpanii podczas okrutnych prześladowań Kościoła w ubiegłym wieku. Wczoraj w Barcelonie zostali oni ogłoszeni błogosławionymi.

Papież Franciszek poprosił wiernych o modlitwę w intencji jego podróży do Afryki, w którą wyrusza w środę. Ojciec Święty odwiedzi Kenię, Ugandę i Republikę Środkowoafrykańską.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj