fot. PAP/EPA

Trwa Podróż Apostolska Ojca Świętego Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga

Ojciec Święty Franciszek przebywa z Wizytą Apostolską w Demokratycznej Republice Konga. Dziś na lotnisku w stolicy tego kraju – Kinszasie – Papież będzie sprawował Mszę świętą. Z kolei po południu w Nuncjaturze Apostolskiej spotka się z grupą osób, które ucierpiały w wyniku konfliktu zbrojnego na wschodzie Konga oraz z przedstawicielami niektórych dzieł charytatywnych.

We wtorek Ojciec Święty wygłosił przemówienie do władz, korpusu dyplomatycznego i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.

Napiętnował w nim rozwinięte kraje i przedsiębiorstwa, które plądrują Afrykę i jej zasoby. Zachęcił też do podjęcia działań na rzecz pokoju, które byłyby poparte faktami.

– Niech zostanie utorowana droga dla dyplomacji, człowieka dla człowieka, narodów dla narodów, w centrum której nie znajdzie się kontrola obszarów i zasobów, cele ekspansji oraz zwiększonych zysków, lecz szanse rozwoju dla człowieka. Nie możemy przyzwyczajać się do krwi, która płynie w tym kraju już od dziesięcioleci, zabierając miliony istnień przy nieświadomości wielu osób. Niech świat wie, co się tutaj dzieje. Niech trwające procesy pokojowe, do których zachęcam ze wszystkich sił, będą popierane faktami, a zobowiązania dotrzymane – mówił papież Franciszek.

Pielgrzymka Papieża Franciszka w Demokratycznej Republice Konga potrwa do piątku. Tego samego dnia Biskup Rzymu uda się do Sudanu Południowego, gdzie będzie przebywał do niedzieli.

Poszczególne punkty podróży apostolskiej transmitują Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj