fot. flickr.com

Podróż Apostolska Ojca Świętego Franciszka do Afryki

Ojciec Święty Franciszek rozpoczął dziś Podróż Apostolską do Afryki. Papież odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga oraz Sudan Południowy. Papieskiej pielgrzymce towarzyszy hasło: „Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie”.

Początkowo podróż papieża Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego była planowana na lipiec ubiegłego roku. O tym, że została przeniesiona, zadecydował stan zdrowia Ojca Świętego – Papież miał problemy z poruszaniem się i musiał korzystać z wózka.

Papieska wizyta będzie ogromnym wyzwaniem z uwagi na sytuację panującą w obu krajach. Konflikty zbrojne uniemożliwiły Ojcu Świętemu przyjazd do prowincji Kiwu Północne w Demokratycznej Republice Konga. Wizyta w tym regionie była w poprzednim programie wizyty.

Wiernych to nie zniechęciło. Skoro Papież nie może dotrzeć do nich, to sami chcą pojechać do stolicy, gdzie będzie przebywał.

– Będziemy mieli małą delegację, aby pojechać do Kinszasy. Trzeba głośno mówić o ofiarach, ofiarach wojny, przemocy, ofiarach klęsk żywiołowych. Naszej delegacji będą towarzyszyć świeccy, niektórzy księża i oczywiście ojcowie i biskupi – mówił o. Adeodatus Muhigi – kapłan pracujący w Goma.

W Demokratycznej Republice Konga jest ok. 6 milionów wysiedlonych i uchodźców. W państwie działa około 100 grup zbrojnych. Papieską pielgrzymkę poprzedził zamach terrorystyczny przeprowadzony przez islamistów na wschodzie kraju. Wierni, którzy w obu krajach stanowią nawet połowę mieszkańców, oczekują od Ojca Świętego przesłania o pokoju.

W Sudanie Południowym miliony osób musiały opuścić swoje domy, a wielu z nich uciekło do Ugandy i innych okolicznych krajów. Nad ich losem szczególnie może pochylić się Papież – wyjaśnił nuncjusz apostolski w tym kraju, ks. abp Hubertus Matheus Maria van Megen.

– Tracą domy, pola, często dzieci, małżonków, rodziców i w jakiś sposób muszą kontynuować życie. Spotkanie z uchodźcami wydaje mi się najważniejszym spotkaniem papieskim. Będzie mógł wysłuchać tych osób, ich świadectwa i głębiej zrozumieć, jak Chrystus pozostaje z nimi i cierpi z nimi – powiedział ks. abp Hubertus Matheus Maria van Megen.

Ojciec Święty jedzie do Afryki, by zaleczyć rany wojny i starć w obu państwach, w których giną tysiące ludzi. Papieskiej pielgrzymce towarzyszy hasło: „Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie”. O trudnej sytuacji Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego Papież mówił w trakcie niedzielnego spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

– Ziemie te są doświadczone długimi konfliktami. Demokratyczna Republika Konga cierpi szczególnie na wschodzie kraju z powodu starć zbrojnych i wyzysku, zaś Sudan Południowy, który jest rozdarty przez lata wojny, nie może się doczekać końca nieustannej przemocy, która zmusza wielu ludzi do życia w warunkach wysiedlenia i wielkich trudności – wskazywał Ojciec Święty.

Wizyta w Afryce będzie 40. zagraniczną podróżą Ojca Świętego Franciszka. Transmisję wydarzenia przeprowadzi Telewizja Trwam.

TV Trwam News

drukuj