Papież Franciszek powołał grupę 8 kardynałów-doradców

Miesiąc po swym wyborze Papież Franciszek powołał grupę ośmiu kardynałów-doradców, którzy będą mu służyć radą w zarządzaniu Kościołem i w sprawach reformy Kurii Rzymskiej. To kolejna przełomowa decyzja nowego Papieża.

W wydanym komunikacie Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej wyjaśnił, że decyzja Ojca św. Franciszka jest jego odpowiedzią na sugestię, przedstawioną podczas obrad Kolegium Kardynałów w czasie wakatu po rezygnacji z urzędu Benedykta XVI. Mówiono wówczas wiele o konieczności reformy zarządzania Kościołem i większej kolegialności.

Celem grupy doradców będzie między innymi opracowanie projektu zmian w Konstytucji Apostolskiej „Pastor bonus” na temat funkcjonowania Kurii Rzymskiej.

Doradcami Ojca św. Franciszka zostali kardynałowie: gubernator Państwa Watykańskiego ks. kard. Giuseppe Bertello, ks. kard. Francisco Javier Errazuriz Ossa z Chile, ks. kard. Oswald Gracias z Indii, ks. kard. Reinhard Marx z Niemiec, ks. kard. Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, ks. kard. Sean Patrick O’Malley z USA, ks. kard. George Pell z Australii i ks. kard. Oscar Andres Rodriguez Maradiaga z Hondurasu, który będzie koordynatorem całej grupy.

Pierwsze jej posiedzenie zwołano na 1-3 października. Watykan ogłosił, że już teraz Papież Franciszek kontaktuje się z kardynałami-doradcami.

PAP/RIRM

drukuj