Odsłonięto najwyższą figurę bł. Jana Pawła II

 

W Częstochowie odbyła się uroczystość odsłonięcia najwyższej na świecie figury bł. Ojca św. Jana Pawła II. Ma ona niemal 14 m wysokości i stanęła w jedynym w Europie Parku Miniatur Sakralnych.

Uroczystego aktu poświęcenia figury dokonał metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

– Dziękujemy Ci za dar błogosławionego Jana Pawła II i Jego posługę Twemu Kościołowi aż po krańce świata. Szczególnie na tym miejscu, które jest naszym miejscem, aby każdy człowiek doświadczył, że nie może do końca zrozumieć siebie samego bez odniesienia do Twojej miłości objawionej w krzyżu. Maryjo Matko Odkupiciela, naucz nas wierności Chrystusowi do końca i wprowadź nas wraz z błogosławionym Janem Pawłem II w głębię Bożego Miłosierdzia – mówił ks. abp Wacław Depo. 

Podczas uroczystości wystąpił Mały Chór Wielkich Serc z Łodzi i duet Ewan. Cytaty i poezje Ojca św. Jana Pawła II odczytał aktor teatralny i filmowy Jerzy Zelnik.

– Pośród niesnasków Pan Bóg uderza w ogromny dzwon. Dla słowiańskiego oto Papieża otwarty tron. Twarz Jego słońcem rozpromieniona, lampą dla sług. Za nim rosnące pójdą plemiona w światło – gdzie Bóg. A trzebaż mocy byśmy ten Pański dźwignęli świat, więc oto idzie Papież Słowiański, ludowy brat. On rozda miłość – czytał Jerzy Zelnik. 

Pomnik stanął w Parku Miniatur Sakralnych na Złotej Górze. Statua wykonana jest z fiberglassu i opiera się na konstrukcji stalowej. Wykonawcą jest firma Malpol z Nowej Soli. Jest to wizerunek Ojca Świętego z początków jego pontyfikatu. Przedstawia Jana Pawła II ze wzniesionymi w geście błogosławieństwa rękoma.

– Postanowiliśmy ukazać Papieża Jana Pawła II z pierwszych lat jego pontyfikatu, kiedy chodził najczęściej uśmiechnięty. Z gestem, z jakim przedstawił się zaraz po wyborze na biskupa Rzymu, czyli z rozłożonymi ramionami; w takim ojcowskim geście błogosławiąc, witając przybyłych – dodał Piotr Kaleta.

W Parku mieszczącym się na częstochowskiej Złotej Górze znajdują się repliki znanych obiektów sakralnych wykonane w skali 1:25. Park jest cały czas rozbudowywany.

– Jak wiadomo Częstochowa swoim klimatem nawiązuje do świętości. Jest od 600 lat duchową stolicą Polski i nie tylko. Ojciec święty Jasną Górę odwiedzał przy okazji każdej pielgrzymki, nazwał ją dobrym miastem. Tutaj zorganizował pierwsze Światowe Dni Młodzieży. Jan Paweł II był szczególnie związany z tym miejscem i on sam to podkreślał – akcentuje Piotr Kaleta.

Do tej pory najwyższa figura bł. Jana Pawła II znajdowała się w Chile i mierzyła 12 metrów. Częstochowska jest o prawie 2 metry wyższa i będzie widoczna niemal z każdego zakątka miasta.

RIRM

drukuj